Jeśli cierpisz i trudno ci to znieść, zwróć się do Niego. On zrozumie

Jeśli cierpisz i trudno ci to znieść, zwróć się do Niego. On zrozumie
Fot. Depositphotos.com

Jezus, który przeżywa smutek i trwogę, który po ludzku wolałby uniknąć cierpienia - tego Jezusa spotykamy dziś w Ogrodzie Oliwnym. Jest w pełni człowiekiem. Nic, co ludzkie nie jest mu obce ani oszczędzone. Jego cierpienie jest rzeczywiste, dlatego możemy mieć oparcie w Nim w każdym naszym cierpieniu i bólu.

Słowo na dziś (1 czerwca 2023)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: 

Wtedy przyszedł Jezus z nimi do ogrodu, zwanego Getsemani, i rzekł do uczniów: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę.  Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną!»  I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty». Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?  Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe». Powtórnie odszedł i tak się modlił: «Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!» 

Komentarz do Ewangelii (Mt 26,36-42) 

Obraz: W Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana udajemy się wraz z Panem i uczniami po ostatniej wieczerzy do ogrodu Getsemani na zboczu Góry Oliwnej. Jezus smuci się i odczuwa trwogę. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę, uczniów zaniepokojonych i śpiących. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Wypełniają się Jezusowe zapowiedzi o męce. Chrystus poddaje się całkowicie woli Ojca. Jest posłuszny do końca. Ogród Gat Szemanim – hebr. tłocznia oliwek – znajduje się za wschodnim murem miasta świętego, na zboczu Góry Oliwnej, za potokiem Cedron. To jest miejsce, gdzie Jezus mówi o pełnym cierpienia posłuszeństwie wobec woli swojego Ojca. Uczniowie są wzywani do tego, by nie zamykali oczu (‘czuwajcie ze Mną’) na zbawcze działanie Syna. W Jego męce i śmierci „widzimy, kim jest człowiek dla Boga, i kim jest Bóg dla człowieka”. 

Emocja: Smutek i trwoga. Jezus nie jest superbohaterem science-fiction. Jest w pełni człowiekiem. Nic, co ludzkie nie jest mu obce ani oszczędzone. Jego cierpienie jest rzeczywiste, dlatego możemy mieć oparcie w Nim w każdym naszym cierpieniu i bólu. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę ciszy i uwielbienia w rozważaniu konania Pana w ogrodzie oliwnym. Podziękuję Zbawicielowi za przyjęcie krzyża, aby nas zbawić. Uczynię jakiś znak uszanowania i uwielbienia. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Jeśli cierpisz i trudno ci to znieść, zwróć się do Niego. On zrozumie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.