Jesteśmy uprzywilejowani. Nasze oczy patrzą na wypełnienie Bożych obietnic

Jesteśmy uprzywilejowani. Nasze oczy patrzą na wypełnienie Bożych obietnic
Fot. Amanda Dalbjörn / Unsplash

Jezus mówi o "szczęśliwych oczach", które patrzą na to, co widzą apostołowie i przyjmują prawdę im objawioną. Jesteśmy uprzywilejowani. Nasze oczy patrzą i nasze uszy słyszą o wypełnieniu Bożych obietnic. Nie jesteśmy naocznymi świadkami, ale zostaliśmy pouczeni i daliśmy posłuch tej nauce.

Słowo na dziś (Łk 10,21-24)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».

Komentarz do Ewangelii (Wtorek, 05.12.2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa, który uwielbia w Duchu Ojca. Posłucham Jego słów. Jezus mówi także o naszych "szczęśliwych oczach", które widzą to, co zobaczyli apostołowie. Przyjrzę się swoim odczuciom i skojarzeniom.

DEON.PL POLECA

Myśl: Uczeń to ten, który "patrzy" na Pana i "słucha" Jego słowa. Jezus mówi o naszych "szczęśliwych oczach", które patrzą na to, co widzą apostołowie i przyjmują prawdę im objawioną. Jesteśmy uprzywilejowani. Nasze oczy patrzą i nasze uszy słyszą o wypełnieniu Bożych obietnic. Nie jesteśmy naocznymi świadkami, ale zostaliśmy pouczeni i daliśmy posłuch tej nauce. Przyjęliśmy Syna i nasze życie jest z Nim zanurzone w Bogu. Nie dlatego, że jesteśmy "mądrzy i roztropni", ale dlatego, że przyjmujemy Boga w "prostocie".

Emocja: Oczy widzące. Oko jest narzędziem serca i umysłu. Ważne jest nie tyle samo "patrzenie" ale "to, co jest widziane", czyli sam Jezus. W Nim objawiła się miłość Boga do nas. Przyjmujemy Go z otwartością i takie jest Jego "upodobanie".

Wezwanie: Poproszę o łaskę wiary i ufności, że Bóg jest obecny w moim życiu. Podziękuję za dar Ewangelii, gdzie mogę oglądać oblicze Boga i słuchać Jego słowa. Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia, czas rozeznawania.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Jesteśmy uprzywilejowani. Nasze oczy patrzą na wypełnienie Bożych obietnic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.