Zbawienie dokonuje się w naszym "tu i teraz" i jest bezinteresownym darem Boga

Zbawienie dokonuje się w naszym "tu i teraz" i jest bezinteresownym darem Boga
Fot. George Dolgikh / Depositphotos

Czasy ostateczne i przyjście Syna Człowieczego nie dokonują się w próżni, ale w konkretnych uwarunkowaniach ludzkiej historii, tej dobrej i złej. Mamy świadczyć o przynależności do Chrystusa pośród przeciwności tego świata, wiedząc, że w nim dokonuje się nasze wyzwolenie i przyjście królestwa Bożego.

Słowo na dziś (Łk 21, 29-33)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: I powiedział im przypowieść: «Patrzcie na drzewo figowe i na inne drzewa. Gdy widzicie, że wypuszczają pączki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.

Komentarz do Ewangelii (Poniedziałek, 01.12.2023)

Obraz: Jezus posługuje się w dzisiejszym pouczeniu obrazem drzewa. Oczyma wyobraźni zobaczę takie drzewo, które wypuszcza pączki, co jest zapowiedzią owocu. Posłucham słów Jezusa. Czytając, zatrzymam się nad tym, co bardziej mnie zaintryguje.

Myśl: Czasy ostateczne i przyjście Syna Człowieczego nie dokonują się w próżni, ale w konkretnych uwarunkowaniach ludzkiej historii, tej dobrej i złej. Mamy świadczyć o przynależności do Chrystusa pośród przeciwności tego świata, wiedząc, że w nim dokonuje się nasze wyzwolenie i przyjście królestwa Bożego. Przypowieść o drzewie figowym wskazuje na uważność i konieczność rozeznawania, aby dostrzec chwalebne przyjście Pana przez zasłonę, "obłok" krzyża. To przyjście dokonuje się teraz - "w tym pokoleniu". I jest "pewne" - wszystko wokół przemija, ale słowo Pana spełnia się.

DEON.PL POLECA

Emocja: Gdy zobaczycie… bliskość Królestwa. Zbawienie dokonuje się w "tu i teraz" naszego życia. Zawsze pojawiały się sekty, szarlatani, którzy obiecywali przyszłe zbawienie, wyobcowując nas z teraźniejszości. Chrześcijanin nie niepokoi się o zbawienie. Ono jest bezinteresownym darem Boga dla Jego dzieci, dla każdego.

Wezwanie: Poproszę o łaskę dostrzegania, że tajemnica zbawienia dzieje się w "teraz" mojego życia. Podziękuję za dar życia wiecznego, do którego jestem wezwany. Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia, moment uważności i rozeznawania.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Zbawienie dokonuje się w naszym "tu i teraz" i jest bezinteresownym darem Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.