Jezus chce mówić do nas w uważności, bez niepotrzebnych rozproszeń

Jezus chce mówić do nas w uważności, bez niepotrzebnych rozproszeń
Fot. Sixteen Miles Out / Unsplash

Życie każdego z nas toczy się w zwyczajności miejsc i osób. Jezus poucza także każdego z nas, nie wyrywając ze zwyczajnych środowisk naszego życia. Chce jednak formować nas w uważności, bez niepotrzebnych rozproszeń.

Ewangelia na dziś (21 maja 2024)

Z Ewangelii wg św. Marka: 

Po wyjściu stamtąd podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie». Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać. Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: «O czym to rozprawialiście w drodze?» Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy. On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!». Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał». 

Komentarz do Ewangelii (Mk 9,30-37) 

Obraz: Towarzyszymy Jezusowi i uczniom, jak przemierzają Galileę. To rodzinne strony większości z nich, ale mimo to Jezus nie chce, aby Mu przeszkadzano w pouczaniu uczniów. Przyjrzę się zamieszaniu i lękom, jakich doświadczają apostołowie. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus z uczniami podróżuje przez Galileę. Życie każdego z nas toczy się w zwyczajności miejsc i osób. Jezus poucza także każdego z nas, nie wyrywając ze zwyczajnych środowisk naszego życia. Chce jednak formować nas w uważności, bez niepotrzebnych rozproszeń. Uczniowie są złapani w pułapkę złego ducha. Nie rozumieją, a boją się zapytać. Doświadczają też napięć i podziałów. Nie przyjmują Jezusowej logiki pokory i służby. Są kuszeni do osiągania zbawienia bez krzyża. 

Emocja: Posprzeczali się. Spory i nieporozumienia nie mają miejsca ze względu na prawdę, ale na prestiż i wpływy. W dyskusji chcemy zwyciężać nad drugim. Prawda pojawia się w słuchaniu się nawzajem i dialogu. Pokora i służba są widocznym znakiem działania ducha Pana. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę uważności na miłość Boga do mnie. Podziękuję za Jego cierpliwość i codzienne pouczanie mnie. Zaplanuję sobie czas na lekturę Pisma św., czas spotkania ze Słowem i pouczania. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezus chce mówić do nas w uważności, bez niepotrzebnych rozproszeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.