Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego!

Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego!
Fot. depositphotos.com

Jezus ma władzę nad moim życiem, także nad jego ciemną stroną. On wie najlepiej, co dla mnie dobre. 

Z ewangelii wg św. Łukasza:

Udał się do Kafarnaum, miasta w Galilei, i tam nauczał w szabat. Zdumiewali się Jego nauką, gdyż słowo Jego było pełne mocy.  
A był w synagodze człowiek, który miał w sobie ducha nieczystego. Zaczął on krzyczeć wniebogłosy; «Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boży». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego!» Wtedy zły duch rzucił go na środek i wyszedł z niego nie wyrządzając mu żadnej szkody. Wprawiło to wszystkich w zdumienie i mówili między sobą: «Cóż to za słowo? Z władzą i mocą rozkazuje nawet duchom nieczystym, i wychodzą».  
I wieść o Nim rozchodziła się wszędzie po okolicy. 

 

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia. 

DEON.PL POLECA

 

Obraz: Wydarzenia w synagodze są bardzo dramatyczne. Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa nauczającego z mocą i wyrzucającego złego ducha. Zobaczę też opętanego, który głośno krzyczy. Wsłucham się w głosy zdumienia i zadziwienia pozostałych. 

Myśl: Każdy z nas doświadcza swego rodzaju rozdwojenia. Z jednej strony jesteśmy zdumieni wielkością i wspaniałością Bożego działania. Ale jest też i druga strona, gdy mamy ducha nieczystego: lenistwo, duchową głuchotę, życie w półprawdach i zakłamaniu. Przeczuwamy Bożą obecność (wiem, kto jesteś…), a zarazem podejrzewamy, że to dla "naszej zguby". Jezus ma władzę nad moim życiem, także nad jego ciemną stroną. On wie najlepiej, co dla mnie dobre. 

Emocja: Krzyk. Może być wyrazem podziwu albo strachu. Zwykle trudno go kontrolować, bo jest związany z mocnymi przeżyciami. Warto go jednak obserwować i rozeznawać. 

Wezwanie: Poproszę Pana o uwolnienie od strachu przed "wyrzuceniem" złego ducha ze mnie. Podziękuję za doświadczenia, że przy Nim zły duch nie może wyrządzić nam żadnej szkody.

Tu znajdziesz czytania na wtorek 30 sierpnia 2022 r. - 1 Kor 2,10b-16; Łk 4,31-37

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Skomentuj artykuł

Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.