Judasz i jego dramatyczna, a zarazem tragiczna historia

Judasz i jego dramatyczna, a zarazem tragiczna historia
Fot. Unsplash

Jego "udanie się" do arcykapłanów, aby negocjować "wynagrodzenie" za zdradę, odsłania dramatyczną niespójność wnętrza człowieka, który jest zdolny do "wszystkiego". 

Słowo na dziś (Mt 26,14-25)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.

DEON.PL POLECAW pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?» On odrzekł: «Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: "Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami"». Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.
Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu . A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi». Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?» On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził». Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: «Czy nie ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak jest, ty».

Komentarz do Ewangelii (27 marca 2024 r.)

Obraz: Dzisiejszy fragment rozgrywa się w trzech sceneriach. Oczyma wyobraźni zobaczę Judasza, który "wydaje" Jezusa, uczniów, którzy przygotowują wieczerzę Paschalną oraz Pana wraz z uczniami w Wieczerniku. Posłucham słów. Wczuję się w atmosferę wydarzeń.

Myśl: Jedną z centralnych postaci dzisiejszego fragmentu jest Judasz i jego dramatyczna, a zarazem tragiczna historia. Jego "udanie się" do arcykapłanów, aby negocjować "wynagrodzenie" za zdradę, odsłania dramatyczną niespójność wnętrza człowieka, który jest zdolny do "wszystkiego". Bo Judasz jest reprezentantem każdego ucznia w historii i symbolizuje moje rozdwojenie, słabość i grzeszność, które ostatecznie doprowadzają mnie do licznych zdrad. W obliczu Jezusa na krzyżu, powinienem zapytać: "czy nie ja?". I odpowiedź padnie: "tak jest, ty".

Emocja: Zaprawdę... zdradzi. Zdradzić, wydać, to dominujące słowa Męki Pana. Mówią o losie Syna Bożego. Męka Jezusa nie jest przypadkiem. Należy do planu Ojca. Jest realizowana krok po kroku.

Wezwanie: Poproszę o zrozumienie, że zdrada, grzech, to nasza część Ewangelii. Podziękuję Panu za wydanie się za nas. Zaplanuję sobie czas rozpoczynających się niedługo świąt, aby w pełni wykorzystać ten okres.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Judasz i jego dramatyczna, a zarazem tragiczna historia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.