Kiedy stajemy się najbardziej podobni do Boga? Gdy umiemy przebaczać

Kiedy stajemy się najbardziej podobni do Boga? Gdy umiemy przebaczać
Fot. depositphotos.com

Jezus chce, aby Jego uczniowie stawali się wiernymi sługami miłości Boga, która objawia się przede wszystkim w miłosierdziu. Przebaczanie jest najwyższym stopniem wolności i przez nie stajemy się podobni do Boga.

Słowo na dziś (Łk 17,7-10) 

Z Ewangelii wg św. Łukasza: Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: "Pójdź i siądź do stołu?" Czy nie powie mu raczej: "Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił?" Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: "Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać"».

Komentarz do Ewangelii (wtorek, 14.11.2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa za stołem z grzesznikami. Niech ona (wyobraźnia) mi pomoże poczuć się jednym z nich, jak słucham Pana, który mówi o miłosierdziu. Postaram się usłyszeć Jego słowa. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom. 

Myśl: Jezus odpowiada na prośbę apostołów o ‘przymnożenie wiary’. Zachęca ich, by stawali się ‘sługami’ miłosierdzia. Mają posługiwać bezinteresownie, robiąc, co do nich należy. Miłosierdzie Pana jest dla wszystkich i po wsze czasy. Jezus chce, aby Jego uczniowie stawali się wiernymi sługami miłości Boga, która objawia się przede wszystkim w miłosierdziu. Przebaczanie jest najwyższym stopniem wolności i przez nie stajemy się podobni do Boga. Moim obowiązkiem jest głoszenie (‘orze’ – rolnik, siewca) i troska o braci (‘pasie’ – pasterz). 

DEON.PL POLECA

Emocja: Po prostu sługa. Tekst grecki mówi o słudze, który robi ‘użyteczne’ rzeczy, ale bez pożytku dla siebie, nie ‘zarabia’ na tym. Nasza służba zatem jest ‘użyteczna’, ale bezinteresowna. Oddaję darmo to, co darmo otrzymałem. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę życia bezinteresownością we wszystkich relacjach i działaniach. Podziękuję za dary duchowe, jakie otrzymałem w Kościele. Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Kiedy stajemy się najbardziej podobni do Boga? Gdy umiemy przebaczać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.