Bieda i bogactwo. Czy pieniądze i zbawienie idą ze sobą w parze?

Bieda i bogactwo. Czy pieniądze i zbawienie idą ze sobą w parze?
fot. Josh Appel / Unsplash

Jezus mówi, że to w zasadzie niemożliwe, żeby człowiek bogaty się zbawił. Takie stwierdzenie może budzić przerażenie! Ale jest tu drobiazg, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Z Ewangelii wg św. Mateusza: (Mt 19, 23-30) Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, powiadam wam: Bogatemu trudno będzie wejść do królestwa niebieskiego. Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego». Gdy uczniowie to usłyszeli, bardzo się przerazili i pytali: «Któż więc może być zbawiony?» Jezus spojrzał na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe». Wtedy Piotr rzekł do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?» Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, aby sądzić dwanaście szczepów Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci, siostry, ojca, matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne posiądzie na własność. Wielu zaś pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi».

Obraz: Jezus mówi do swoich uczniów. Są wokół Niego zebrani, wsłuchani w to, co ma im do powiedzenia. Jego słowa nie są łatwe: uczniowie reagują na nie przerażeniem. Piotr zastanawia się, czy mają szanse na zbawienie, prosi Jezusa, by to wyjaśnił. To przerażenie, ta prośba Piotra jasno mówią o jednym: uczniowie wierzą Jezusowi. Gdyby nie wierzyli, nie byliby przerażeni. Potraktowaliby Jego słowa lekko, a oni podchodzą do tego, co słyszą, bardzo poważnie.

Myśl: Przez wieki wierzącym Żydom towarzyszyło przekonanie, że Boże błogosławieństwo objawia się w bogactwie i powodzeniu materialnym. Kto jest sprawiedliwy, ten opływa we wszystko, bo Bóg wynagradza mu jego wiarę. Teraz Jezus mówi, że to w zasadzie niemożliwe, żeby człowiek bogaty się zbawił. Takie stwierdzenie może budzić przerażenie! Ale jest tu drobiazg, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę: zbawienie jest w rękach Boga. Dla Niego nic nie jest niemożliwe, choć z ludzkiej perspektywy może być nie do zrobienia.

DEON.PL POLECA

Emocja: Strach. Uczniowie są przerażeni: wydaje im się, że niebo jest nieosiągalne, a żeby się do niego dostać, trzeba wybierać między bogactwem a zbawieniem. Jezus nie wyśmiewa ich, nie upomina, nie zaprzecza ich emocjom. Uspokaja Piotra: wybranie Boga i zrezygnowanie z dostatku nie oznacza biedy. I obiecuje: z czego dla Mnie zrezygnujesz, Ja ci oddam z całą Moją hojnością.

Wezwanie: proszę o łaskę wiary w słowa Jezusa, takiej, która pomaga poważnie traktować wszystko, co mówi, a nie tylko to, co mi odpowiada. Dziękuję za zrozumienie, które Jezus okazuje moim lękom i wątpliwościom.

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Bieda i bogactwo. Czy pieniądze i zbawienie idą ze sobą w parze?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.