Wolność chrześcijańska to miłość braci aż po krzyż, jak Jezus

Wolność chrześcijańska to miłość braci aż po krzyż, jak Jezus
Fot. depositphotos.com

Zgorszenie. Może działać w dwie strony. Rygoryzm narzucany innym jest tak samo zły jak swawola, nieliczenie się z innymi. Jedno i drugie umniejsza, czyni gorszym. 

Z ewangelii wg św. Mateusza (8 sierpnia 2022 r.): 

A kiedy przebywali razem w Galilei, Jezus rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili.  
Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: «Wasz Nauczyciel nie płaci dwudrachmy?» Odpowiedział: «Owszem». Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?» Gdy powiedział: «Od obcych», Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę! Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!» 

Obraz: To wydarzenie, spotkanie z poborcami podatku świątynnego, mówi nam o relacjach społecznych we wspólnocie. Zależymy od siebie, wpływamy jedni na drugich. Oczyma wyobraźni zobaczę tę sceną, starając się wyciągnąć z niej inspirację dla siebie na dzisiaj. 

Myśl: Dorośli Żydzi byli zobowiązani płacić podatek na świątynię. W pierwotnych żydowskich wspólnotach istniała pokusa, aby rygorystycznie przestrzegać judaistycznych praw i tradycji. Chrześcijanie, uczniowie Jezusa są zwolnieni z tego obowiązku. Wspólnoty złożone z pogan akcentowały często własną wolność, zaniedbując pewne zobowiązania wobec innych. Wolność chrześcijanina to nie odrzucenie prawa i sprzeciw wobec niego. Wolność chrześcijańska to miłość braci aż po krzyż, jak Jezus. 

Emocja: Zgorszenie. Może działać w dwie strony. Rygoryzm narzucany innym jest tak samo zły jak swawola, nieliczenie się z innymi. Jedno i drugie umniejsza, czyni gorszym. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę niegorszenia innych, zwłaszcza prostych i słabych. Podziękuję za Jezusa, który ukazuje drogę bezwarunkowej miłości. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Pragnąc wyjść naprzeciw wezwaniu papieża Franciszka, który zachęca do częstego czytania Ewangelii a nawet noszenia jej przy sobie, proponujemy specjalne wydanie czterech Ewangelii z komentarzem w poręcznym kieszonkowym formacie. Tekst biblijny na podstawie najnowszego przekładu...

Skomentuj artykuł

Wolność chrześcijańska to miłość braci aż po krzyż, jak Jezus
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.