Panny roztropne i nieroztropne. Która postawa jest ci bliższa?

Panny roztropne i nieroztropne. Która postawa jest ci bliższa?
fot. Jeremy Bishop / Unsplash

Każdy osobiście odpowie za wierność w miłości, która objawia się w wytrwałym życiu i pełnieniu woli Boga.

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: "Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!" Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: "Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną". Odpowiedziały roztropne: "Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!" Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: "Panie, panie, otwórz nam!" Lecz on odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was". Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.

Komentuje o. Paweł Kosiński SJ

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do Ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Dziesięć panien z tego obrazu to widok uczniów Chrystusa. Wszyscy mają możliwość spotkania z Panem. Przyjrzę się tym, które żyją jakimiś pragnieniami, ale nie są przygotowane na czas oczekiwania. Popatrzę też na te, które są "mądre" i wytrwale realizują wolę Boga.

Myśl: "Brak rozsądku" pięciu panien to nieprzygotowanie na czas oczekiwania, brak wierności i wytrwałości. Odpowiedź "roztropnych" może się wydawać egoistyczna i niewrażliwa. Mówi jednak o osobistej odpowiedzialności, której nikomu nie można narzucić ani jej pożyczyć. Każdy osobiście odpowie za wierność w miłości, która objawia się w wytrwałym życiu i pełnieniu woli Boga.

Emocja: Znużenie. Ono jest obrazem zbytniego polegania na sobie i swoich siłach. Myślę po swojemu i chcę działać tylko według własnych pomysłów.

Wezwanie: Prośmy Pana o zrozumienie, że oliwa do lampy "mądrości" jest nam dana w Jego Słowie i w Komunii św. Podziękuję za to, że zawsze mam możliwość "zmądrzenia", za sakrament pokuty.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

W świecie, w którym Bóg stał się Wielkim Nieobecnym, słowa Benedykta XVI są jak światło w ciemności, jak pokarm dla zgłodniałej duszy. To nie tylko nauczanie, ale i świadectwo człowieka, który genialnie łączy wiedzę kilku...

Skomentuj artykuł

Panny roztropne i nieroztropne. Która postawa jest ci bliższa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.