Idąc za Jezusem musimy być gotowi na straty, cierpienie i krzyż

Idąc za Jezusem musimy być gotowi na straty, cierpienie i krzyż
Fot. Ashley Knedler / unsplash.com

Jezus przekazuje trudne do zaakceptowania prawdy. Ten, który idzie za Nim musi się przygotować na straty, a nie zyski, na cierpienie i krzyż, a nie na zaszczyty.

Tu przeczytasz dzisiejszą Ewangelię (05.08.2022)

Obraz: Jezus kontynuuje swoją mowę do uczniów. Oczyma wyobraźni zobaczę Pana, otwarcie mówiącego o perspektywie krzyża. Spojrzę na Szymona Piotra, który usłyszał szorstkie słowa od Jezusa i przypomnienie, że powinien Go naśladować. Niech te słowa wybrzmią w mojej głowie, bo są też skierowane do mnie. 

DEON.PL POLECAMyśl: Jezus przekazuje trudne do zaakceptowania prawdy. Ten, który idzie za Nim musi się przygotować na straty, a nie zyski, na cierpienie i krzyż, a nie na zaszczyty. Naśladować Pana to bowiem ‘dawać swoje życie’, tracić siebie, zapominać o sobie. Jezus sam daje nam przykład, co to znaczy. Oddaje siebie całkowicie za swoich braci i siostry. Moglibyśmy powiedzieć za apostołami: ‘trudna jest ta mowa’. Kto jednak nie chce słuchać słów Pana o krzyżu zasłuży na reprymendę, jak Piotr. 

Emocja: Dobrowolność. Jezus podkreśla potrzebę osobistej decyzji w pójściu za Nim. „Jeśli kto chce…” W życiu wiarą nie ma przymusu. Naśladowanie Chrystusa jest wyborem, który każdy musi podjąć osobiście. Tam, gdzie jest nacisk i szantaż, nie ma wezwania od Pana. On wzywa nas jako ludzi wolnych. 

Wezwanie: Poproszę o umiejętność dobrowolnego naśladowania Pana. Podziękuję Mu za to, że jest ze mną cały czas, prowadzi i zabezpiecza.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Życie i śmierć Chrystusa widziane w świetle
Pisma Świętego i żydowskiej tradycji
to najwspanialsza historia miłosna,
jaką kiedykolwiek opowiedziano!

Brant Pitre odkrywa przed czytelnikiem tajemnice najbardziej znanego symbolu wiary chrześcijańskiej, jakim jest...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Idąc za Jezusem musimy być gotowi na straty, cierpienie i krzyż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.