Nie patrz na innych! Ciebie Chrystus wzywa osobiście

Nie patrz na innych! Ciebie Chrystus wzywa osobiście
Miejsce cudownego połowu ryb - fot. depositphotos.com (104964732)

„Ty pójdź za Mną!” Jezus uzmysławia Piotrowi jaka jest jego rola. Jest tak wiele rzeczy, które nas rozpraszają na drodze Bożej, domysłów, pytań, które zadajemy, uzależniając od tego nasze zaangażowanie. Jezus przywołuje Piotra do skoncentrowania się na swoim powołaniu i misji.

Słowo ewangelii na dzisiaj (J 21,20-25):

Z ewangelii wg św. Jana: Piotr obróciwszy się zobaczył idącego za sobą ucznia, którego miłował Jezus, a który to w czasie uczty spoczywał na Jego piersi i powiedział: «Panie, kto jest ten, który Cię zdradzi?» Gdy więc go Piotr ujrzał, rzekł do Jezusa: «Panie, a co z tym będzie?» Odpowiedział mu Jezus: «Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co tobie do tego? Ty pójdź za Mną!» Rozeszła się wśród braci wieść, że uczeń ów nie umrze. Ale Jezus nie powiedział mu, że nie umrze, lecz: «Jeśli Ja chcę, aby pozostał aż przyjdę, co tobie do tego?»
Ten właśnie uczeń daje świadectwo o tych sprawach i on je opisał. A wiemy, że świadectwo jego jest prawdziwe. Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać.

Komentarz do ewangelii z dnia (18 maja 2024 r.):

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jesteśmy wciąż nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, po cudownym połowie ryb. Jezus kontynuuje swój dialog z Piotrem. Oczyma wyobraźni zobaczę miejsce i ludzi. Posłucham rozmowy Jezusa z Szymonem. Przyjrzę się swoim odczuciom i skojarzeniom.
Myśl: Rozważamy dzisiaj ostatni fragment ewangelii św. Jana. Rozmowa Jezusa z Piotrem wskazuje na to, jakie mają być przyszłe relacje między uczniami. Piotr jest zwornikiem wspólnoty, instytucji, która ma być ożywiana duchem miłości i służby. Każdy ma w niej swoje miejsce i zadanie. Punktem odniesienia jest zawsze Jezus – „czy miłujesz Mnie więcej?”. To On wyznacza los każdemu przez osobiste wezwanie do pójścia za Nim. „Miłować bardziej” nie jest rywalizacją z innymi, ale z samym sobą, zwyciężając egoizm, lęki i grzech.
Emocja: „Ty pójdź za Mną!” Jezus uzmysławia Piotrowi jaka jest jego rola. Jest tak wiele rzeczy, które nas rozpraszają na drodze Bożej, domysłów, pytań, które zadajemy, uzależniając od tego nasze zaangażowanie. Jezus przywołuje Piotra do skoncentrowania się na swoim powołaniu i misji.
Wezwanie: Proszę o poznanie i przyjęcie miłości Boga. Podziękuję Panu za ciągłe powoływanie mnie do służby.
W oczekiwaniu na Zesłanie Ducha Świętego, wypowiem albo wyśpiewam: „Przyjdź Duchu Święty ja pragnę, o to dziś błagam Cię. Przyjdź w swojej mocy i sile, radością napełnij mnie. Przyjdź jako mądrość do dzieci, przyjdź jak ślepemu wzrok. Przyjdź jako moc w mej słabości, weź wszystko co moje jest...”

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Nie patrz na innych! Ciebie Chrystus wzywa osobiście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.