Pokusa wystawia na próbę tylko tego, kto wybiera dobro

Pokusa wystawia na próbę tylko tego, kto wybiera dobro
Depositphotos.com (302898064)

Nawracajcie się i wierzcie. To jest zachęta do działań, na które mogę wpływać. One nie zależą od moich decyzji, ale mogę tworzyć sprzyjające warunki psychiczno-duchowe do tego, by zaistniały. Nawrócenie i wiara to efekt mojej osobistej współpracy z łaską.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 1,12-15):

Z ewangelii wg św. Marka: Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu.
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

DEON.PL POLECA
Komentarz do ewangelii z dnia (18 lutego 2024 r.):

Obraz: W tym krótkim fragmencie ewangelii mamy dwie scenerie. Oczyma wyobraźni zobaczę tereny pustynne, gdzie Jezus przebywa w samotności, w towarzystwie zwierząt i bytów anielskich. Zobaczę też Galileę, gdzie Pan przychodzi, aby głosić Ewangelię Bożą.
Myśl: Czterdzieści dni na pustyni symbolicznie odwołuje nas do Exodusu, kiedy Izrael wraca z Egiptu do Ziemi Obiecanej przez czterdzieści lat, czas pokolenia, niemal czas życia ludzkiego. Może to oznaczać, że całe życie Jezusa, od narodzin po śmierć na krzyżu było „pustynią i próbą, kuszeniem i walką”. To też oznacza, że pokusa nie wystawia na próbę tylko tego, kto nie wybiera dobra. „Czas się wypełnił” to pierwsze słowa, jakie Jezus wypowiada u Marka. Obietnica Boga realizuje się. Czas staje się historią, dobrą nowiną, ze swoimi kolejnymi etapami. Tą Ewangelią jest Jezus.
Emocja: Nawracajcie się i wierzcie. To jest zachęta do działań, na które mogę wpływać. One nie zależą od moich decyzji, ale mogę tworzyć sprzyjające warunki psychiczno-duchowe do tego, by zaistniały. Nawrócenie i wiara to efekt mojej osobistej współpracy z łaską.
Wezwanie: Poproszę o łaskę rozumienia wartości pokusy jako oczyszczenia. Podziękuję za słowa, które Pan do mnie kieruje.
Zaplanuje sobie czas na lekturę Pisma św., Słowa Boga.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Pokusa wystawia na próbę tylko tego, kto wybiera dobro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.