Kościół ma w swoim centrum Syna, którego otrzymuje w darze

Kościół ma w swoim centrum Syna, którego otrzymuje w darze
Fot. Manuel Rheinschmidt / unsplash.com

Kościół ma w swoim centrum Syna, którego otrzymuje w darze po to, by rozdzielać go braciom i siostrom. Jezus antycypuje to, co uczyni w Wieczerniku w czasie Ostatniej Wieczerzy, a co uczniowie zawsze będą celebrować „na Jego pamiątkę”. Sekwencja wydarzeń pozostanie niezmienna.

Słowo na dziś (Mt 14,13-21) 

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Gdy Jezus to usłyszał, oddalił się stamtąd w łodzi na miejsce pustynne, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych.  
A gdy nastał wieczór, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce to jest puste i pora już spóźniona. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności!» Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść!» Odpowiedzieli Mu: «Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb». On rzekł: «Przynieście Mi je tutaj!» Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości, i zebrano z tego, co pozostało, dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.

Komentarz do Ewangelii (poniedziałek, 07.08.2023)

Obraz: Jezus przeprawia się wraz z uczniami z okolic Kafarnaum, gdzie nauczał, na miejsce pustynne. Mimo to pojawia się wielki tłum, nad którym Pan się lituje i uzdrawia chorych. Cud rozmnożenia chleba jest obrazem Eucharystii. Przyjrzę się temu, co wydarza się przed moimi oczyma. 

Myśl: Nakarmienie ‘tysięcy’ ludzi jest mesjańską zapowiedzią Eucharystii. Jest ona pokarmem ‘nowego ludu’. Kościół ma w swoim centrum Syna, którego otrzymuje w darze po to, by rozdzielać go braciom i siostrom. Jezus antycypuje to, co uczyni w Wieczerniku w czasie Ostatniej Wieczerzy, a co uczniowie zawsze będą celebrować „na Jego pamiątkę”. Sekwencja wydarzeń pozostanie niezmienna. Jezus okazuje miłosierdzie i uzdrawia chorych. Uczniowie, zamknięci w swoich wyobrażeniach myślą o innym pokarmie. Ale to Jezus błogosławi chleb, daje go uczniom, aby oni rozdawali go hojnie ‘tłumom’. To jest ich misja. 

Emocja: „Wy dajcie im jeść!” Uczniowie są zamknięci w swojej ‘racjonalności’, ‘zarządzają sytuacją kryzysową’ ale bez wiary. Nie zdają sobie sprawy z tego, że wszystko, co mają jest darem. Nie dajemy bowiem ze swojego, ale z tego, co przygotował dla nas Pan. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę życia chlebem, który daje Jezus. Podziękuję za zaproszenie na ucztę, które ciągle jest do mnie kierowane. Zaplanuję sobie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, Chleba Życia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Skomentuj artykuł

Kościół ma w swoim centrum Syna, którego otrzymuje w darze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.