Ludzie, których charakteryzuje ta postawa, dalecy są od nawrócenia

Ludzie, których charakteryzuje ta postawa, dalecy są od nawrócenia
Fot. Timon Studler / Unsplash

Jezus przyszedł, aby nas zbawić. Czyni to przez krzyż i zmartwychwstanie. Czas teraźniejszy jest zatem okazją do nawrócenia. Nie skorzysta z niego ten, kto się uważa za sprawiedliwego, ale ci, którzy wiedzą, że nie mogą nic sami z siebie. Dla nich wszystko jest darem Boga.

Słowo na dziś (Łk 12,49-53)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».

Komentarz do Ewangelii (Czwartek, 25.10.2023)

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do Ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jezus mówi dzisiaj o różnych gwałtownościach, kataklizmach naturalnych, ale też o podziałach w rodzinach, między bliskimi. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim odczuciom i reakcjom na te obrazy i słowa.

DEON.PL POLECA

Myśl: Sąd Boży jest rzeczywistością. W pewnym sensie jest on też sprawdzianem i demaskatorem wszelkiego rodzaju udawania i obłudy. Obrazy, jakie Jezus wykorzystuje, aby go ukazać mogą wprowadzać w konsternację. Musimy je jednak odczytywać w kluczu, w jakim On działa. Przyszedł, aby nas zbawić i czyni to przez krzyż i zmartwychwstanie. Czas teraźniejszy jest zatem okazją do nawrócenia. Nie skorzysta z niego ten, kto się uważa za sprawiedliwego, ale ci, którzy wiedzą, że nie mogą nic sami z siebie. Dla nich wszystko jest darem Boga.

Emocja: Ogień rzucony na ziemię. Zwykle takie działanie budzi grozę, ale nie wiemy czy tu chodzi o "sąd ostateczny" czy raczej "ogień Pięćdziesiątnicy", o "chrzest w Duchu Świętym i w ogniu". Sąd Boga nad światem to krzyż Chrystusa, pusty grób i Zesłanie Ducha Świętego. To ostatecznie łaska a nie groźba.

Wezwanie: Poproszę o łaskę rozpoznania czasu teraźniejszego, nie w poczuciu zagrożenia, ale w logice daru Bożego. Podziękuję za czas nawrócenia i przemiany. Uczynię jakiś gest uszanowania i uniżenia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Ludzie, których charakteryzuje ta postawa, dalecy są od nawrócenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.