Miłośnik Pisma świętego, ‘doktor apostolski’ – św. Wawrzyniec z Brindisi

Miłośnik Pisma świętego, ‘doktor apostolski’ – św. Wawrzyniec z Brindisi
Św. Wawrzyniec z Brindisi - Augusto Mussini, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Był człowiekiem niezwykle utalentowanym. Miał łatwość do języków i był urodzonym kaznodzieją. Dzięki temu mógł apostołować w całej Europie. Był człowiekiem modlitwy i lektury Pisma świętego. Miał wielką pobożność eucharystyczną. Był teologiem i został ogłoszony doktorem Kościoła – ‘doktorem apostolskim’, jak go nazwał św. Jan XXIII. Był człowiekiem pokoju i pojednania. Dlatego za życia wielokrotnie papieże i władcy korzystali z jego usług w misjach mediacyjnych i pokojowych. 21 lipca Kościół wspomina św. Wawrzyńca z Brindisi.

Juliusz Russo urodził się 22 lipca 1559 roku w Brindisi, w południowych Włoszech. Wcześnie stracił ojca. Matka oddała go na wychowanie do szkoły franciszkanów konwentualnych w Brindisi. Po śmierci matki, jako piętnastoletni chłopak udał się do Wenecji, do swego stryja, który był znanym kapłanem i prowadził prywatną szkołę.

Imiona świętych - Wawrzyniec

W roku 1575 Juliusz wstąpił do kapucynów i przyjął imię zakonne Wawrzyniec. Przełożeni szybko przekonali się o nieprzeciętnych zdolnościach intelektualnych Wawrzyńca. Wysłali go na studia do Padwy, potem na teologię do Wenecji. W 1582 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został profesorem teologii i pogłębiał studia biblijne. Poznał starożytne języki biblijne: grekę, hebrajski, aramejski i syryjski. Władał także językami nowożytnymi: francuskim, niemieckim, a oprócz tego włoskim i łaciną.

Trzy modlitwy do św. Antoniego w trudnych chwilach

Mimo młodego wieku, Wawrzyniec pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w zakonie. Był gwardianem, mistrzem nowicjatu, prowincjałem. Założył klasztory kapucyńskie w Pradze, w Wiedniu i w Grazu. W 1601 roku wybuchła na Węgrzech wojna z Turkami. Święty Wawrzyniec, z krzyżem w ręku, poprowadził wojska do zwycięstwa w bitwie pod Szekesfehervar. W 1602 roku został wybrany na generała zakonu, mimo że miał wtedy zaledwie 43 lata. Przez trzy lata sprawowania urzędu przemierzał Europę, wizytował klasztory, uczestniczył w kapitułach, zachęcał do życia zgodnego z ideałami zakonnymi.

Św. Wawrzyniec z Brindisi - Berengallio, CC0, via Wikimedia CommonsŚw. Wawrzyniec z Brindisi - Berengallio, CC0, via Wikimedia CommonsW 1606 roku papież Paweł V, na prośbę cesarza niemieckiego Rudolfa II, wysłał Wawrzyńca do Czech. Tam w kazaniach, w prywatnych rozmowach i publicznych dyskusjach bronił wiary katolickiej przeciwko husytom i innym odłamom protestanckim. Papież wysyłał go także jako swojego wysłannika w innych misjach.

Św. Wawrzyniec uczył miłości do Pisma świętego. Czytał je w oryginale, fragmenty znał na pamięć, zachęcał do korzystania z niego.

Twierdził, że „Słowo Pana oświeca umysł i rozpala wolę, aby człowiek mógł poznać i kochać Boga… Jest mieczem w walce z ciałem, światem, szatanem, służącym zniszczeniu wszelkiego grzechu”.

Zachęcał do modlitwy, która według niego była centrum życia chrześcijańskiego. Księżom i seminarzystom przypominał, że „modlitwa jest najważniejszym momentem w życiu kapłana, w którym najskuteczniej działa łaska Boża, sprawiając, że jego posługa staje się owocna. Modlitwa jest pierwszą posługą należną wspólnocie”. Ośrodkiem swojego życia duchowego uczynił Mszę św., którą celebrował długo. Miał przywilej odprawiania jej nie tylko rano, ale o dowolnej porze dnia.

Modlitwa oddania się Duchowi Świętemu

Wawrzyniec zmarł podczas misji dyplomatycznej w Lizbonie 22 lipca 1619 roku. Pochowano go w klasztorze sióstr klarysek w Vila Franca, 100 km od Lizbony.

Sprawdź kto świętuje imieniny 22 lipca

Wawrzyniec został beatyfikowany przez Piusa VI, a kanonizowany w roku 1881 przez Leona XIII. Pozostawił po sobie wiele dzieł literackich i teologicznych. Św. Jan XXIII ogłosił go doktorem Kościoła. W ikonografii przedstawiany jest w habicie kapucyńskim. Jego atrybuty to między innymi obraz Matki Bożej, krucyfiks, księga i pióro.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
o. Prokop kapucyn

W najdroższy dla czcicieli Przenajświętszej Maryi Panny dzień, dzień Jej Niepokalanego Poczęcia, Ojciec Święty Leon XIII, w 1881 roku, uroczyście podał do czci powszechnej czterech nowych świętych. Jednym z nich był św. Wawrzyniec z Brindizi,...

Skomentuj artykuł

Miłośnik Pisma świętego, ‘doktor apostolski’ – św. Wawrzyniec z Brindisi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.