Moim postępowaniem mogę ‘świecić’ – budować, rozwijać – albo niszczyć

Moim postępowaniem mogę ‘świecić’ – budować, rozwijać – albo niszczyć
Depositphotos.com (231949812)

„Wasze światło… przed ludźmi”. Ten werset nie zachęca nas do ‘chwalenia się’ w jakikolwiek sposób, ale do ‘bycia światłem’, ‘świecenia dobrymi uczynkami’ po to, aby ludzie mogli chwalić Boga – Ojca waszego w niebie.

Słowo na dziś (Mt 5,13-16):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (13.06.2023):

Obraz: Jesteśmy w dalszym ciągu z Jezusem na ‘górze’. Oczyma wyobraźni zobaczę to miejsce, ludzi wokół. Jezus dzisiaj ukazuje szczególnie dwa obrazy: soli i światła. ‘Miasto na górze’ jest też znakiem widoczności, bycia w świetle i światłem. Przyjrzę się swoim myślom i skojarzeniom.
Myśl: Ten fragment ewangelii zachęca nas: pokażcie w swoim zwyczajnym życiu przemieniającą siłę Ewangelii; bądźcie przykładem, że Chrystusowa postawa jest możliwa! To jest zachęta dla wspólnoty wierzących i ma wymiar uniwersalny, obejmuje wszystkich, całą ludzkość bez wyjątków. Nikt nie otrzymuje wiary ‘dla siebie’. Wspólnota uczniów musi stać się ‘znakiem’ dla świata. Jeśli się koncentruje na sobie, przestaje ‘świecić’ i traci ‘smak’ a w konsekwencji staje się ‘bezużyteczna’.
Emocja: „Wasze światło… przed ludźmi”. Ten werset nie zachęca nas do ‘chwalenia się’ w jakikolwiek sposób, ale do ‘bycia światłem’, ‘świecenia dobrymi uczynkami’ po to, aby ludzie mogli chwalić Boga – Ojca waszego w niebie.
Wezwanie: Prośmy o to, byśmy stawali się ‘światłem’ i ‘solą’. Podziękuję za dar Słowa Bożego, za Pismo św., które rozjaśnia moją codzienną drogę.
Jeśli to możliwe, zapalę płomień świecy, symbol Bożego światła, by przez chwilę nasycić się tym widokiem.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Moim postępowaniem mogę ‘świecić’ – budować, rozwijać – albo niszczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.