Skłóceni bracia – Eucharystia, zamiast być znakiem jedności, jest areną sporów

Skłóceni bracia – Eucharystia, zamiast być znakiem jedności, jest areną sporów
Depositphotos.com (59292213)

‘Sprzeczali się między sobą’. To jest ‘przykra’ prawda o życiu uczniów Chrystusa, że to, co ma być znakiem jedności, jest często powodem ‘sporów i walki’. Wielka, jednocząca nas świętość, jest areną oskarżeń i podziałów. Nie jesteśmy inni od ‘naszych ojców’, także tych współczesnych Jezusowi. On też zada nam pytanie: „czy i wy chcecie odejść?”

Słowo ewangelii na dzisiaj (J 6,51-58):

Z ewangelii wg św. Jana: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».

Komentarz do ewangelii na Boże Ciało (08.06.2023):

Obraz: Jezus jest razem z uczniami w Kafarnaum, w synagodze. Oczyma wyobraźni zobaczę to miejsce, otaczających Go uczniów i tłumy zadziwione cudem rozmnożenia chleba, ale i pełne wątpliwości. Posłucham tego, co Pan mówi. Wczuję się w przeżycia uczniów.
Myśl: Jezus jest ‘chlebem żywym’. Po cudzie rozmnożenia chleba, którym zadziwił tłumy, usunął się ‘na górę’, zjawił się – ‘przestraszył’ apostołów, chodząc po wodzie, przez co dodatkowo okazał swoją moc. Mimo tego nie wszyscy dają Mu wiarę. Po słowach wypowiedzianych w synagodze wielu odsunie się od Niego. Kryzys dopadnie nawet wspólnotę uczniów. Jezus jest ‘chlebem żywym’, który daje życie wieczne. Ten chleb to Jego ciało – obecność, wydane na krzyżu za życie świata. To jest prawda także dla mnie. Eucharystia to Jego ciało i krew, abym je spożywał i żył.
Emocja: ‘Sprzeczali się między sobą’. To jest ‘przykra’ prawda o życiu uczniów Chrystusa, że to, co ma być znakiem jedności, jest często powodem ‘sporów i walki’. Wielka, jednocząca nas świętość, jest areną oskarżeń i podziałów. Nie jesteśmy inni od ‘naszych ojców’, także tych współczesnych Jezusowi. On też zada nam pytanie: „czy i wy chcecie odejść?”
Wezwanie: Poproszę o łaskę spożywania ciała i krwi Jezusa. Podziękuję za dar Eucharystii i możliwość korzystania z sakramentu.
Zaplanuję sobie jakiś czas na adorację Najświętszego Sakramentu.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Skłóceni bracia – Eucharystia, zamiast być znakiem jedności, jest areną sporów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.