Co robią aniołowie na mszy? Jakie mają zadania podczas Eucharystii?

Co robią aniołowie na mszy? Jakie mają zadania podczas Eucharystii?
Kadr z filmu "The Veil Removed"
Salve.net, "Dzienniczek", cspb.pl 

Czy na mszy są aniołowie? Nie zastanawiamy się nad tym zbyt często. Czasami aniołowie to dla nas niemal mityczne postacie, zupełnie nie związane z codziennym ludzkim życiem - a przecież to, że ich nie widać, nie znaczy, że ich nie ma. Najlepszym przykładem jest Anioł Stróż. 

Co twój Anioł Stróż robi na niedzielnej mszy?

Najprostsza odpowiedź - towarzyszy ci do kościoła, jest jak najbardziej trafiona. Ale to nie wszystko. Twój osobisty anioł wspiera cię w modlitwie, jeśli go poprosisz, pomoże się skupić i przygotować do mszy. To nie tylko nabranie odpowiedniego nastawienia i wyciszenie się przed samą Eucharystią, ale także wsparcie przy rachunku sumienia, by dobra spowiedź umożliwiła ci pełne uczestniczenie w Eucharystii.

- Anioł towarzyszy nam nieustanie i pamięta wszystkie wydarzenia, które nam się przydarzyły. Nic nie zapomina, więc można poprosić go o pomoc przy rachunku sumienia - mówi s. Maria Druch, która aniołami zajmuje się z powołania, w nagraniu dla Salve.net.

Druga rzecz, którą na mszy robi dla ciebie twój anioł, jest związana z twoją intencją. Jak mówi s. Druch, opowiedziała o tym mistyczka mająca wizję aniołów podczas mszy świętej. Według Cataliny Rivas, bo o niej mowa, aniołowie podczas mszy uczestniczą w duchowej "procesji", zanosząc dary ludzi do ołtarza. Aniołowie tych osób, które na mszę przyszły z pełną świadomością i mają konkretną intencję, według mistyczki niosą w dłoniach złote misy, w których coś się żarzy. Aniołowie tych, którzy "wpadli" na mszę w pośpiechu i traktują ją jako obowiązek, idą z pustymi rękami. Natomiast aniołowie osób, które na mszy są w pewnym sensie z przymusu, bo uważają, że nie wypada na niej nie być i idą na Eucharystię pod presją oczekiwań i tradycji, także idą w procesji, ale ze złożonymi dłońmi i spuszczoną twarzą. 

DEON.PL POLECA

Choć ta wizja jest objawieniem prywatnym, więc nie trzeba w nią wierzyć, jest jednak wymowna i przypomina, że przyjście na mszę wymaga choćby minimalnego przygotowania i przemyślenia, o co chcę dziś prosić, za co dziękować, co Bogu ofiarować - i że anioł może nam pomóc w takim przygotowaniu. 

Gdy więc idziemy na mszę, nasi aniołowie stróżowie idą z nami i wypełniają kościół swoją niewidzialną obecnością. To jednak nie jedyni aniołowie, którzy uczestniczą z ludźmi w mszy. 

Wchodzisz do pustego kościoła? On wcale nie jest pusty

Czasem, gdy wchodzimy do kościoła, w którym panuje cisza i miga tylko lampka przy tabernakulum, wydaje nam się, że jest pusty. Czy tak jest naprawdę? Jak się okazuje, wcale nie. Mówi o tym św. Faustyna Kowalska, która w jednej ze swoich podróży pociągiem widziała aniołów opiekujących się poszczególnymi kościołami. 

"Widziałam, jak na każdym z mijanych kościołów stał anioł, jednak w bledszym świetle od ducha tego, który mi towarzyszył w podróży. A każdy z duchów, którzy strzegli świątyń, skłaniał się duchowi temu, który był przy mnie. Kiedy weszłam do furty w Warszawie, duch ten znikł; dziękowałam Bogu za Jego dobroć, że nam daje aniołów za towarzyszy. Ach, jak mało się nad tym ludzie zastanawiają, że zawsze mają przy sobie takiego gościa i zarazem świadka wszystkiego. (Dz. 630)" - pisała św. Faustyna. O "Aniołach kościołów" jest mowa także w Apokalipsie św. Jana - wizja Faustyny ma potwierdzenie w Piśmie Świętym. 

Gdy więc kościół wydaje się pusty, jest tam już przynajmniej jeden anioł, który pełni rolę stróża tej świątyni. Nie musi być tam sam: jak mówi s. Maria Druch, jednym z zadań anielskich bytów jest adorowanie Pana Jezusa pod postacią Chleba, także w tabernakulum, więc w po ludzku pustym kościele zastajemy niewidzialnych, ale żywo obecnych aniołów adorujących Jezusa.

Dwa anielskie hymny, do których ludzie dołączają się podczas mszy    

- Uwielbienie jest pierwszym powołaniem aniołów, czymś, co robią nieustannie. Przez Eucharystię łączymy się z liturgią niebieską, wszystkimi chórami aniołów, które nieustannie uwielbiają Pana Boga. Czyli na ten czas, który jesteśmy na mszy świętej, podłączamy się pod tę niebiańską liturgię - mówi s. Maria Druch.

O tym, czym naprawdę jest msza, mówi też List do Hebrajczyków. Czytamy w nim: "przystąpiliście do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zebranie; do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu". A więc to nie aniołowie dołączają się do nas i towarzyszą nam na mszy - to my, podczas mszy, łączymy się z nieustannie trwającym uwielbieniem w niebie.  

Dlatego podczas niedzielnej i świątecznej mszy śpiewamy dwa anielskie hymny: jeden to "Chwała na wysokości Bogu" - czyli pieśń, której pierwsze słowa są zapisane w Ewangelii jako słowa skierowane do pasterzy po narodzeniu Jezusa.

- Drugi to hymn "Święty, święty" - hymn serafinów z księgi Izajasza i słowa, którymi aniołowie nieustannie uwielbiają Boga w niebie. prowadzenie do tego śpiewu nawiązuje do aniołów i podkreśla, że łączymy się z nimi w śpiewie - wyjaśnia s. Maria Druch.

O modlitwę i wstawiennictwo wszystkich obecnych podczas Eucharystii aniołów prosimy też w akcie pokuty, wypowiadając słowa: "przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego." Warto te słowa wypowiadać świadomie, by doświadczyć mocy anielskiej modlitwy.  

Jak zobaczyć aniołów podczas mszy? Zobacz ten film: 

Źródło: Salve.net, "Dzienniczek", cspb.pl 

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Mrozek SJ

Aniołowie są posłańcami Boga. Pośredniczą w przekazywaniu ludziom wyjątkowych poleceń Bożych, a także - jak podają Dzieje Apostolskie - posługują uczniom Chrystusa.

Książeczka zawiera akty strzeliste, litanie i modlitwy do aniołów. Wiele z próśb i...

Skomentuj artykuł

Co robią aniołowie na mszy? Jakie mają zadania podczas Eucharystii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.