Najpierw myśli i słowa mówią, jakie jest twoje serce

Najpierw myśli i słowa mówią, jakie jest twoje serce
Depositphotos.com (663511576)

Usta ‘mówią’ sercem. Pierwszym owocem serca nie są uczynki, ale myśli i słowa. Usta poprzedzają dłoń, a słowo, przekonanie uprzedza działanie, czyny. To myśli i słowa mówią nam o dobru i złu uczynków. W nich widać, czy są ‘ludzkie’ czy ‘Boże’.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Łk 6,43-49):

Z ewangelii wg św.  Łukasza: Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.
Czemu to wzywacie Mnie: "Panie, Panie!", a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki».

Komentarz do ewangelii na dziś (16 września 2023 r.):

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jezus po wyborze apostołów, naucza tłumy, które zbiegły się do Niego zewsząd, z Judei i Jerozolimy na południu, z terenów pogańskich Tyru i Sydonu na północy. Oczyma wyobraźni zobaczę tych ludzi. Posłucham słów Jezusa.
Myśl: ‘Drzewo dobre lub złe’ to serce człowieka. Jego uczynki świadczą o nim. Dobro lub zło naszych uczynków świadczy o nas. Jezus mówi o tym nie po to, by oceniać innych, a tym mniej, by kogokolwiek potępiać. Uczymy się rozeznawać. Stajemy się przez to gotowi do przyjęcia Bożego przebaczenia. Nasze zło wobec innych to brak miłosierdzia. Korzeniem tego jest zaślepienie na własne zło. Początkiem dobra w nas jest oko-serce uznające własne zło i poruszone otrzymanym od Boga miłosierdziem.
Emocja: Usta ‘mówią’ sercem. Pierwszym owocem serca nie są uczynki, ale myśli i słowa. Usta poprzedzają dłoń, a słowo, przekonanie uprzedza działanie, czyny. To myśli i słowa mówią nam o dobru i złu uczynków. W nich widać, czy są ‘ludzkie’ czy ‘Boże’.
Wezwanie: Poproszę o łaskę poznania zła, które jest we mnie. Podziękuję za łaskę przebaczenia i odnowienia się w życiu.
Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia i sakrament pokuty, jeśli go potrzebuję.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Najpierw myśli i słowa mówią, jakie jest twoje serce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.