„Wielka jest twoja wiara!” – zły duch kusi za to do ‘gorszenia się’…

„Wielka jest twoja wiara!” – zły duch kusi za to do ‘gorszenia się’…
Depositphotos.com (193730242)

Chleb dzieci i psów. Odmowa Jezusa jest twarda i szorstka. Dzisiaj nas często ‘gorszy’. Kobieta jednak niezrażona reaguje z wiarą, czym zasługuje na pochwałę samego Jezusa. Mateusz przytacza ją bez ‘rozmiękczania poprawnością’, aby pobudzić zazdrość tych dzieci, które nie chcą karmić się tym chlebem.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 15,21-28):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Potem Jezus odszedł stamtąd i podążył w stronę Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami!» Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela». A ona przyszła, upadła przed Nim i prosiła: «Panie, dopomóż mi!» On jednak odparł: «Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom». A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą z okruszyn, które spadają ze stołów ich panów». Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

Komentarz do ewangelii na dziś (20 sierpnia 2023 r.):

Obraz: Jezus idzie wraz z uczniami do krainy pogan. Oczyma wyobraźni zobaczę to spotkanie z kobietą kananejską, która natarczywie prosi o pomoc. Posłucham tego dialogu. Przyjrzę się ‘postawie wiary’ kobiety, którą wychwala sam Jezus.
Myśl: Bóg darzy swoją łaską i udziela swoich darów temu, kto w Niego wierzy, pokłada w Nim nadzieję, a nie tego, kto jest bardziej natarczywy i żąda znaków. Kobieta jest obrazem Kościoła, który wywodzi się z pogaństwa i uczestniczy przez wiarę w obietnicy danej Abrahamowi. Przejście orędzia dobrej nowiny do pogan nie było bezbolesne. Wiara umożliwia przyjęcie łaski Bożej poza ograniczeniami kulturowymi i religijnymi. Rozmowa z kobietą mówi o ‘chlebie dzieci’ (Eucharystii) i o tym, komu się on należy. Wiara działa ‘na odległość’, kiedy nie ma Jezusa, tak jak w Kościele po Wniebowstąpieniu Pana. Tylko wiara daje przystęp do ‘chleba dzieci’ tak Żydom, jak i poganom.
Emocja: Chleb dzieci i psów. Odmowa Jezusa jest twarda i szorstka. Dzisiaj nas często ‘gorszy’. Kobieta jednak niezrażona reaguje z wiarą, czym zasługuje na pochwałę samego Jezusa. Mateusz przytacza ją bez ‘rozmiękczania poprawnością’, aby pobudzić zazdrość tych dzieci, które nie chcą karmić się tym chlebem.
Wezwanie: Poproszę o łaskę wiary kobiety kananejskiej, która się opiera surowości i oporom. Podziękuję za dar Eucharystii, ‘chleba dzieci’.
Zaplanuję sobie czas na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

„Wielka jest twoja wiara!” – zły duch kusi za to do ‘gorszenia się’…
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.