Nie bójcie się! On żyje, nie ma Go w grobie!

Nie bójcie się! On żyje, nie ma Go w grobie!
Chrystus zmartwychwstał! - fot. depositphotos.com (485201634)

Wigilia Paschalna: Ujrzeć Jezusa w Galilei. W Galilei miało początek głoszenie ewangelii. Tam były pierwsze spotkanie, wybór uczniów, cuda. Każdy z nas ma swoją symboliczną Galileę, gdzie po raz pierwszy spotkał Pana, doświadczył wybrania, cudu uzdrowienia i nakarmienia chlebem. Do powrotu do tego początku wiary i bliskości z Panem jestem zaproszony.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 16,1-7):

Z ewangelii wg św. Marka: Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?» Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień był już odsunięty, a był bardzo duży. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział».

DEON.PL POLECA
Komentarz do ewangelii na dzisiaj (Mk 16,1-7):

Obraz: Po męce, śmierci i złożeniu do grobu ciała Jezusa, razem z kobietami idziemy na miejsce pochówku, by doświadczyć, że ‘nie ma Go tu’. Oczyma wyobraźni zobaczę te miejsca. Usłyszę orędzie o zmartwychwstaniu Pana. Wczuję się w przeżycia kobiet i uczniów.
Myśl: Ten, który zmarł na krzyżu i został złożony do grobu żyje, zmartwychwstał. To jest orędzie, które usłyszały kobiety i podjęły misję głoszenia go. Zmartwychwstanie to nie reanimacja zwłok, przywrócenie ‘starego życia’. Zmartwychwstania nie da się ‘wymyślić’ ani ‘wywnioskować’. Ewangelia św. Marka jest Dobrą Nowiną katechumenów. Dlatego w ostatnich słowach odsyła do początku, ‘do Galilei’. Nie w celu powtarzania, by nie zapomnieć, ale dlatego, żeby wzrastać, widzieć więcej i głębiej, stawać się coraz bardziej podobnymi do Pana.
Emocja: Ujrzeć Jezusa w Galilei. W Galilei miało początek głoszenie ewangelii. Tam były pierwsze spotkanie, wybór uczniów, cuda. Każdy z nas ma swoją symboliczną Galileę, gdzie po raz pierwszy spotkał Pana, doświadczył wybrania, cudu uzdrowienia i nakarmienia chlebem. Do powrotu do tego początku wiary i bliskości z Panem jestem zaproszony.
Wezwanie: Poproszę o łaskę doświadczenia radości ze Zmartwychwstania. Podziękuję za to, że Bóg ożywia to, co we mnie jest obumarłe.
Z wiarą wypowiem słowa: „Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy. O, Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.”

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Nie bójcie się! On żyje, nie ma Go w grobie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.