Nie radzisz sobie z sytuacją epidemii? Skorzystaj z tych duchowo-terapeutycznych ćwiczeń

Nie radzisz sobie z sytuacją epidemii? Skorzystaj z tych duchowo-terapeutycznych ćwiczeń
fot. Deposit Photos

Ostatnio spotkałem Mateusza, 8-letniego chłopca, który przysłuchując się rozmowie o koronawirusie, nagle zaczął płakać. "Co jest nie tak?" spytał go tata. Chłopiec próbował odpowiedzieć, ale w końcu tylko wyrzucił "Wszystko!". Miał rację. Wszystko jest nie tak.

Wszystko się zmieniło. I to bardzo szybko. Jest zbyt wiele emocji, presji, stresu, niepewności. Mateusz, jako dziecko, nie umiał nazwać tego co czuł. Nie jest jeszcze świadomy swoich emocji i uczuć. My jesteśmy w stanie to zrobić i spróbujemy to zrobić w tym ćwiczeniu.


Na czym polega ćwiczenie?

Każde ćwiczenie składa się z części terapeutycznej i duchowej. Pomoże Ci:

  • być bardziej świadomym tego, co się w Tobie dzieje;
  • odnaleźć się lepiej w kompletnie nowej rzeczywistości; 
  • zmierzyć się z fundamentalnymi pytaniami, które stawia ten czas;
  • doświadczyć jak uzdrawiająca jest obecność Boga.

Jak mogę zrobić ćwiczenie?

Wystarczy komputer, tablet albo telefon. Znajdź sobie ciche miejsce i przynajmniej 15 minut wolnego czasu.

Czym jest „dzielenie online”?

Po skończonym ćwiczeniu możesz zobaczyć anonimowe odpowiedzi innych. Dzielenie w tym czasie jest bardzo ważne – kiedy odkrywamy, że inni odczuwają podobnie, to łatwiej i nam przeżywać to, co się w nas dzieje. Kiedy z kolei inni dzielą się oryginalnymi sposobami, poszerzają nasze perspektywy i nas inspirują do patrzenia w nowy sposób.

DEON.PL POLECA

Czy ćwiczenia są tylko dla osób „wierzących”?

Nie, dla wszystkich. Ostatni krok ćwiczenia – krok medytacji – jest bardzo ważny i zalecany wszystkim. Jest to moment, gdy wszystko co odkryjesz możesz zawierzyć głębi, która w Tobie jest. To czas na przejście od myśli, emocji i uczuć na poziom bycia. Przebywanie tam nas przemienia i uzdrawia. To jest poziom, który wierzący nazywają „Duchem Bożym, który w nas mieszka”. Każda osoba może Go doświadczyć.


Poniżej pierwsze ćwiczenie. Wykonaj je w skupieniu:

Przez najbliższe dni będziemy publikować kolejne ćwiczenia, które pomogą Ci uporać się z tym, co przeżywasz. Możesz również śledzić specjalną stronę koronawirus.jezuici.pl, na której znajdzie inne ćwiczenia oraz duchowe porady.

Pamiętaj, twoje samopoczucie jest częścią twojego zdrowia. Zadbaj o nie.

Jezuita w formacji. Przed wstąpieniem do zakonu reżyser filmowy i programista. We Włoszech prowadził ćwiczenia duchowe dla osób z różnych wyznań i "niewierzących". Pasjonuje go duchowość i to jak Bóg poukrywał się w świecie. Obecnie studiuje teologię w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Kobiecość – siła, która zmienia świat

Kobieta w wielkim mieście to cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. To opowieść o sile miłości, trudnych relacjach, pasji zawodowej...

Skomentuj artykuł

Nie radzisz sobie z sytuacją epidemii? Skorzystaj z tych duchowo-terapeutycznych ćwiczeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.