"On tak nie chciał, on taki nie jest". O. Jędrzejewski OP o ludziach, których niepotrzebnie usprawiedliwiamy

"On tak nie chciał, on taki nie jest". O. Jędrzejewski OP o ludziach, których niepotrzebnie usprawiedliwiamy
Wojciech Jędrzejewski OP. Źródło: dominikanie.pl / YouTube
dominikanie.pl / YouTube.com / mł

- "On tak nie chciał", "On taki nie jest". "Nie wyszło mu", "Tak naprawdę jest całkiem inny, niż się wydaje" - to są komunikaty, którymi próbujemy usprawiedliwić kogoś, kto być może zasługiwałby na całkiem inny komentarz - mówi o. Wojciech Jędrzejewski OP.

Dominikanin prowadzi publikowaną na dominikańskim youtube'owym kanale serię "Wewnętrzny komentator". W kolejnych odcinkach pokazuje wewnętrzne przekonania, które towarzyszą nam w życiu i często je utrudniają. Pokazuje też, jaką strategię możemy przyjąć wobec naszych "komentatorów". 

Kogo najczęściej w życiu usprawiedliwiasz? 

- Pojawia się z długopisikiem i zeszycikiem i pisze usprawiedliwienia tym, którzy w jakiś sposób wyrządzili nam krzywdę, potraktowali w sposób arogancki albo nie liczyli się z naszymi potrzebami - opisuje kolejnego wewnętrznego komentatora o. Jędrzejewski OP.

Co się dzieje w naszej głowie, gdy doznajemy od kogoś nieprzyjemności, skrzywdzenia, nieuprzejmego potraktowania? Często do głosu dochodzi "usprawiedliwiacz". Mówi: "On tak nie chciał", "Ona taka nie jest". "Tak naprawdę to mnie kocha", "Tak naprawdę jest całkiem inny, niż się wydaje".

DEON.PL POLECA

Ktoś, kto nie liczy się z twoimi potrzebami, zasługuje na inny komentarz

- To są komunikaty, którymi próbujemy usprawiedliwić kogoś, kto być może zasługiwałby na całkiem inny komentarz, na przykład taki: "Zaraz, co tu się w ogóle wyrabia? Jak ty mnie traktujesz? Co to w ogóle było? - mówi dominikanin. 

W szóstym odcinku serii o. Jędrzejewski zachęca, by przyjrzeć się, jak często dopuszczamy do głosu naszego wewnętrznego komentatora, który "pisze usprawiedliwienia".

Posłuchaj całego nagrania: 

Źródło: dominikanie.pl / YouTube.com / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Jędrzejewski OP

Najnowsze wydanie cieszącej się od lat popularnością książki o Mszy świętej. Jest napisana prostym i autentycznym językiem, dlatego trafia do każdego. Ojciec Wojciech pokazuje, że 60 minut Mszy św. to nie jest czas stracony.

Wojtek...

Skomentuj artykuł

"On tak nie chciał, on taki nie jest". O. Jędrzejewski OP o ludziach, których niepotrzebnie usprawiedliwiamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.