Opat benedyktynów: czas epidemii to nie jest Boża kara

Opat benedyktynów: czas epidemii to nie jest Boża kara
(fot. unsplash.com // Opactwo Benedyktynów w Tyńcu / youtube.com)
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

"Tęsknimy za wami w Tyńcu. To jest trochę taka sytuacja jakby zakochani w sobie byli od siebie daleko" - mówi opat benedyktynów Szymon Hiżycki OSB.

"Możecie czasami usłyszeć głosy, że ta cała zaraza to jest jakaś kara Boża, że Bóg nie pozwala się w nieskończoność obrażać. Myślę, że bardziej takie mówienie o Panu Bogu Go obraża. Nie bójmy się tego powiedzieć - Pan Bóg nie jest osobą (...), która zamierza ludzi karać. Myślę, że ludzie karzą się sami w sposób wystarczający, Pan Bóg nie musi nas tu niczym wyręczać. Nie obrażajmy Go mówiąc o Nim w taki sposób" - dodaje opat z Tyńca.

Tęsknota, która nam obecnie towarzyszy, powinna uwrażliwić nas na tych, którzy są najsłabsi. Może ta sytuacja nauczy nas żebyśmy nie chowali życzliwości na czarną godzinę? Posłuchaj co mówi o tym Pismo Święte:

Poprzedni odcinek znajdziesz na kanale Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

 

studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła „Pomiędzy grzechem a myślą” oraz o praktyce modlitwy nieustannej „Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie”

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Zelek, Szymon Hiżycki OSB

Pustynia to pewien styl życia, powiedzielibyśmy dzisiaj: lifestyle, który można odnieść do własnego życia, choćby w minimalnym zakresie: wybierając z niego to, co uzna się za słuszne i możliwe do udźwignięcia.

Sentencje Ojców Pustyni, to...

Skomentuj artykuł

Opat benedyktynów: czas epidemii to nie jest Boża kara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.