Przewrotni słudzy Boga

Przewrotni słudzy Boga
Depositphotos.com (31602951)

Przewrotność. Nie lubimy tych, którzy są fałszywi. Udają przyjaciół, naszych zwolenników, ale w gruncie rzeczy ich motywacje są samolubne i interesowne. To jest zachęta, by w relacjach z innymi stanąć w prawdzie, badać swoje intencje i mieć świadomość, że prędzej czy później możemy być skonfrontowani.

Komentarz do ewangelii na dziś (Mt 22,15-21):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?» Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (22 października 2023 r.):

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa otoczonego faryzeuszami i zwolennikami Heroda. Oni nie mają czystych intencji, są dwulicowi. Ich słowa są pozornie poprawne, choć chcą mieć o co oskarżyć Pana. Posłucham tej rozmowy. Zwrócę uwagę na skojarzenia i odczucia.
Myśl: Tematem sporu Jezusa z władzami jest ‘prawomocność’ płacenia podatku okupantowi, jakim był cesarz rzymski. Rozmówcy uznają, że Jezus nie idzie na ‘kompromisy’, by zdobyć przychylność innych. Jest to ‘komplement schlebiający’, ale zarazem prawdziwy. Jezus jest świadomy, że próbują ‘wystawić Go na próbę’. Odpowiadając zatem nie staje po żadnej ze stron sporu. Najpierw powinno być zachowane prawo Boże, bo Bóg i Cezar nie są na jednej płaszczyźnie. Ale państwo posiada także swoje prawa i jeśli respektuje ludzką godność, wolność oraz działa w interesie człowieka, może nakładać zobowiązania, przeradzające się w obowiązek sumienia.
Emocja: Przewrotność. Nie lubimy tych, którzy są fałszywi. Udają przyjaciół, naszych zwolenników, ale w gruncie rzeczy ich motywacje są samolubne i interesowne. To jest zachęta, by w relacjach z innymi stanąć w prawdzie, badać swoje intencje i mieć świadomość, że prędzej czy później możemy być skonfrontowani.
Wezwanie: Poproszę o to, bym umiał dać Bogu pierwsze miejsce w moich codziennych wyborach. Podziękuję za wszystko, co otrzymałem w darze od Boga.
Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia, moment stawania w prawdzie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Przewrotni słudzy Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.