Przyjaciel ubogich i potrzebujących – św. Jan Chrzciciel de' Rossi

Przyjaciel ubogich i potrzebujących – św. Jan Chrzciciel de' Rossi
Św. Jan Chrzciciel de' Rossi - Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Przez całe życie był chorowity i cierpiał na epilepsję. Księdzem został mając zaledwie 23 lata. Całe życie poświęcił młodzieży i przybywającym do Rzymu pielgrzymom. 23 maja Kościół wspomina św. Jana Chrzciciela de' Rossi.

Jan urodził się 22 lutego 1698 roku w Voltaggio, niedaleko Genui we Włoszech. Naukę rozpoczął w rodzinnym Voltaggio. Gdy miał 10 lat przyjaciele rodziny umożliwili mu naukę w Genui. Tam dowiedział się o śmierci ojca. Trójka jego rodzeństwa umiera też szybko, nie dożywając więcej niż kilkanaście lat. Kiedy miał 13 lat, jego wuj, kanonik w rzymskim kościele Matki Bożej in Cosmedin zabiera go do Wiecznego Miasta i posyła do słynnego Kolegium Rzymskiego, liceum prowadzonego przez jezuitów.

Imiona świętych - Jan

Bardzo szybko dał się poznać jako człowiek utalentowany, zaangażowany w studia i dążący do doskonałości. Był członkiem Sodalicji Mariańskiej i Kręgu Dwunastu Apostołów, które działały w kolegium. Zachęcał swoich kolegów do spotkań i odprawiania ćwiczeń duchowych, do odwiedzania chorych w szpitalach i innych uczynków miłosierdzia. Już wtedy był prawdziwym apostołem.

Mając siedemnaście lat, wstąpił do seminarium, na drogę przygotowania do kapłaństwa. Był trochę nierozważny w podejmowanych umartwieniach. W tym to czasie pojawiły się pierwsze objawy epilepsji, choroby, która go nie opuści do śmierci.

Odbył studia filozofii i teologii scholastycznej w kolegium dominikanów. Uzyskawszy dyspensę od papieża, w marcu 1721 roku przyjmuje święcenia kapłańskie.

Do Ciebie, św. Józefie uciekamy się...

Wiedziony pragnieniem służby w prostocie i ubóstwie, składa ślub, że nie zaakceptuje żadnego beneficjum kościelnego, chyba, że pod posłuszeństwem.

Z zapałem zabrał się do pracy duszpasterskiej. Pierwszeństwo dawał młodym, których otaczał opieką i katechizował. Bardzo dużo uwagi poświęcał ubogim i potrzebującym. Nawiedzał chorych, aby zanieść im pociechę duchową i pomoc materialną. Nie zapominał też o swoich współbraciach, kapłanach. Zakłada dla nich Pobożne Stowarzyszenie Kapłanów Diecezjalnych, gdzie mogą się wspierać, rozwijać duchowo i intelektualnie, a także ubogacać kulturalnie.

Św. Jan Chrzciciel de' Rossi - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Jan Chrzciciel de' Rossi - Unknown author, P.d., via Wiki. Comm.W 1731 roku zakłada schronisko dla ubogich i bezdomnych. W roku 1735 zostaje tytularnym kanonikiem kościoła Matki Bożej in Cosmedin. Przyjmuje to beneficjum z posłuszeństwa, ale nie zamieszkuje w domu, który mu przysługiwał, lecz wynajął go, a dochody przeznaczał na działalność dobroczynną.

Przez wiele lat po święceniach, z powodu swojej choroby, Jan nie spowiadał. Grzeszników, którzy się nawracali pod wpływem jego świadectwa życia, odsyłał do innych kapłanów. W roku 1738 poważnie zachorował i musiał na rok wycofać się w celu nabrania sił. Udał się do Civita’ Castellana. Miejscowy biskup zachęcił go do słuchania spowiedzi, a po egzaminie z teologii moralnej, uzyskał jurysdykcję do spowiadania we wszystkich kościołach Rzymu.

Modlitwa o opiekę św. Antoniego

Jan na nowo rzucił się w wir działalności apostolskiej. Pięć, sześć razy dziennie głosił kazania w kościołach, kaplicach, konwentach zakonnych, w szpitalach i więzieniach. Był apostołem odrzuconych, prawdziwym łowcą dusz. Spowiadał wiele godzin dziennie, odwiedzając także potrzebujących w szpitalach i domach. Był poszukiwany jako ceniony kierownik duchowy.

Żył bardzo ubogo, nie mając nawet czasami najpotrzebniejszych rzeczy. Taki sposób życia wyniszczał jego organizm. Przez wiele lat cierpiał także na dolegliwości głowy i żołądka.

Imiona świętych - 23 maja

Umarł 23 maja 1764 roku. Został pochowany w kościele Matki Bożej in Cosmedin. Jego grób szybko zasłynął z cudów. Beatyfikował go Pius IX, a kanonizował w roku 1881 Leon XIII.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
o. Prokop kapucyn

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Przenajświętszej Panny, w roku 1881, Ojciec Święty Leon XIII, wpisał w poczet świętych błogosławionego Jana Rossi, kapłana rzymskiego. Nowego więc wskazał nam patrona w Niebie, do którego pośrednictwa uciekać się możemy,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przyjaciel ubogich i potrzebujących – św. Jan Chrzciciel de' Rossi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.