Patronka matek i wdów, orędowniczka w niedoli – św. Zofia

Patronka matek i wdów, orędowniczka w niedoli – św. Zofia
Św. Zofia z córkami - Ralph Hammann, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

15 maja Kościół wspomina św. Zofię. Jej imię było i jest bardzo popularne w Kościele wschodnim i zachodnim. I właśnie ta popularność kultu św. Zofii przekonuje nas o istnieniu tej postaci, gdyż nie posiadamy wielu wiarygodnych danych o jej życiu.

Imię Zofia po grecku znaczy ‘mądrość’. Najpiękniejsza świątynia Konstantynopola, stolicy cesarstwa, nosiła imię ‘Hagia Sophia’ (Świętej Bożej Mądrości). Wybudował ją cesarz Konstantyn I Wielki w IV wieku. Konstantyn wydał Edykt Mediolański w 313 roku, przyznający chrześcijanom wolność wyznawania wiary w Chrystusa. Tę świątynię rozbudował i upiększył cesarz Justynian w VI wieku. Od tamtego czasu świątynia jest wskazywana jako jeden z najpiękniejszych kościołów chrześcijaństwa.

Imiona świętych - Zofia

O popularności imienia Zofia i wielkim kulcie, jakim była otoczona świadczy wiele żywotów, jakie pojawiły się w różnych językach. Powstały one jednak dopiero w VII i VIII wieku. Czasami podają sprzeczne informacje i dlatego trudno jest z nich wydobyć jakieś pewne informacje historyczne.

Według tych żywotów Zofia była matką trzech córek i mieszkała w Rzymie za panowania cesarza Hadriana, który rządził w latach 117-138 po Chrystusie. Była wdową i gorliwą chrześcijanką, a swoim córkom nadała imiona Pistis, Elpis i Agape (Wiara, Nadzieja i Miłość). Miały odpowiednio 12, 10 i 9 lat.

Modlitwa do św. Rity w sprawach trudnych i beznadziejnych

W czasie prześladowań, namiestnik Antioch wezwał Zofię, aby złożyła ofiarę kadzidła ku czci bogini Diany. Zofia zdecydowanie odmówiła i wtedy namiestnik rozkazał, aby wzięto trzy młode córki i na oczach matki poddano je okrutnym torturom. Dziewczynki były bite rózgami, przypalane ogniem, szarpano ich ciała, zanurzano w gotującej się wodzie i we wrzącym oleju. Ostatecznie zginęły od miecza kata.

Św. Zofia patrzyła na męczeństwo córek i zachęcała je do wytrwania. Nawet kaci, zdumieni tym, co widzieli, pozostawili Zofię przy życiu. Młode męczennice pochowano na cmentarzu, a Zofia trwała zbolała przy ich grobie. Po kilku dniach zmarła z boleści. Pochowano ją w tym samym grobie, co córki.

Św. Zofia z córkami - западная Белоруссия, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Zofia z córkami - западная Белоруссия, P.d., via Wiki. Comm.Wszystkie żywoty św. Zofii są zgodne w tym, że ukazują ją jako wdowę, matkę trzech córek i potwierdzają jej męczeństwo za wiarę. Kult św. Zofii pojawił się bardzo wcześnie na Wschodzie i na Zachodzie. Świadczy on o historyczności postaci.

Papież Sergiusz II w połowie IX wieku przeniósł relikwie św. Zofii pod ołtarz kościoła św. Marcina na wzgórzach (S. Martino ai Monti). Dziś jest to bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti. Część relikwii papież Hadrian I przekazał pod koniec VIII wieku biskupowi Strasburga, św. Remigiuszowi. Relikwie te zostały potem umieszczone w klasztorze kanoniczek w Eschau, w Alzacji. Stamtąd kult św. Zofii rozszerzył się także na inne kraje, w tym Polskę.

Modlitwa ojca do św. Józefa o nawrócenie swoich dzieci

Dzisiaj relikwie świętych męczennic znajdują się w krypcie rzymskiego kościoła św. Pankracego.

Św. Zofia jest patronką matek i wdów. Jest orędowniczką w czasie niedoli. Jest wzywana też w czasie szkód wyrządzanych przez przymrozki. Do połowy maja, kiedy czcimy św. Zofię, mogły wystąpić przymrozki, zjawisko pogodowe zwane ‘zimna zośka’, zagrażające uprawom, sadzonkom ogrodowym i drzewom owocowym. Stąd też uważano Pankracego, Serwacego, Bonifacego i Zośkę za tak zwanych ‘zimnych ogrodników’.

Potrafi zrozumieć cierpiących rodziców

W ikonografii św. Zofia ukazywana jest w otoczeniu swoich córek. Męczennice trzymają w dłoniach krzyże. Na głowach często mają korony, a w dłoniach miecze.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Marek Starowieyski

Męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa to arcyciekawy i znakomicie uźródłowiony zbiór pism o męczeństwie, opracowany przez ks. prof. Marka Starowieyskiego, wybitnego patrologa, autora Apokryfów Nowego Testamentu oraz współtwórcę Nowego słownika wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. W stosunku do zbioru ...

Skomentuj artykuł

Patronka matek i wdów, orędowniczka w niedoli – św. Zofia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.