W duchowości ignacjańskiej – czyli tej, która wywodzi się od św. Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów – istnieje ważne określenie: „uczucia nieuporządkowane”. Pod tym hasłem tym kryje się rozległe zagadnienie, które odnosi się do braku duchowej doskonałości. Czy zatem, aby nie dopuścić do pojawienia się bałaganu w duszy, należy „zdyscyplinować” i „wystudzić” własne serce? Czy przypadkiem efekt nie będzie odwrotny i nie doprowadzi to do... utraty wszelkich uczuć?
W okresie adwentu wielokrotnie słyszymy, że jest to czas oczekiwania na narodziny Jezusa. W związku z tym hasłem zadaję sobie dwa pytania: czy my w ogóle wiemy, co oznacza owo oczekiwanie i czy naprawdę czekamy na narodziny Chrystusa?
DEON.pl / mł
Bóg działa w każdej sekundzie Twojego życia. Czasami jednak trudno to zobaczyć. Bardziej rzuca się w oczy to, co złe, denerwujące, co nie wyszło, to, co rozczarowało. W takich chwilach najlepszym lekarstwem jest modlitwa wdzięczności.
"Widzimy dzisiaj - co bardzo trudno niektórym przyznać - że tak naprawdę droga, którą przeszły kraje zachodnie, wycofując się z niektórych postulatów teorii gender, dostrzegając duży nacisk biznesu, polityki i ideologii oraz rozpoznając w gender realne zagrożenie dla zwłaszcza młodych osób i relacji społecznych, może być dla nas szansą, motywem, by nie iść ich śladami, nie wprowadzać tych "starych nowości" u siebie, ponieważ mogą być niebezpieczne". Przeczytaj fragment książki "Bóg odrzuconych. Rozmowy o Kościele, wykluczeniu i pokonywaniu barier". Biskup Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Kosiarskim otwarcie odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące przyszłości Kościoła i osób, które czują się z niego wykluczone.
DEON.pl / mł
Jak się modlić, gdy nie mamy już siły, bo tak jesteśmy dociążeni własnym życiem, jego tempem, ilością trudności, które dopadają nas z każdej strony? Pomocą może być ta modlitwa. Inspiracją do jej stworzenia był psalm 23.
"Nie widzę, żeby wśród przykazań, które Jezus zostawił, było przykazanie »oczekuj na niebo«. Jest za to: »będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego«. W zachętach Jezusa rzeczywiście pojawia się »czuwanie«, ale ma nas ono nakierowywać na człowieka, który jest obok. Innymi słowy Jezusowi nie chodzi o to, byśmy »czuwali, oczekując« tylko »czuwali, kochając«" - mówi ks. dr Grzegorz Strzelczyk.
DEON.pl / mł
Modlitwa to nie tylko wypowiadanie ustalonych od dawna zdań i formułek. Bardzo ważne dla rozwoju modlitwy jest szczere mówienie Bogu o tym, co dzieje się w naszym sercu i życiu. Zwłaszcza, jeśli po głowie chodzą nam trudne rzeczy i są tematy, z którymi nie jest nam łatwo - właśnie wtedy dobrze jest przyjść na spotkanie z Bogiem i opowiedzieć Mu o tym wszystkim.
Wydawnictwo Esprit / YouTube / pk
Zapraszamy na rekolekcje "Jak zadbać o dziś" prowadzone w oparciu o słowa ks. Piotra Pawlukiewicza, w omówieniu i interpretacji ks. Jerzego Jastrzębskiego. Ks. Jerzy Jastrzębski, przyjaciel ks. Pawlukiewicza, towarzyszył mu i wspierał w ostatnich latach życia, gdy ks. Piotr zmagał się z ciężką chorobą i cierpieniem.
Jak rozeznawać w trudnych sytuacjach życiowych? Kryzysy, niepokój i lęk nie zwalniają nas z konieczności decydowania o swoim życiu. Emocje, które nam wtedy towarzyszą, nie sprzyjają jednak podejmowaniu dobrych decyzji. Jak sobie radzić? Jak podejmować dobre decyzje w życiowym kryzysie? Podpowiada jezuita o. Nicolaas Sintobin.
DEON.pl / mł
Jak się modlić, gdy masz wrażenie, że w ogóle Ci to nie wychodzi? Liturgia Kościoła przypomina nam, że relacja z Bogiem pomaga odnaleźć siebie i swoją życiową ścieżkę. Niewiele jednak da się w życiu wiary osiągnąć bez modlitwy. Oto modlitwa o łaskę dla siebie i dla Twoich bliskich, którą możesz pomodlić się dzisiejszego wieczora.
DEON.pl
Adwent to czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa i okazja do zbliżenia się do Boga. Choć w tym roku ma tylko trzy tygodnie, pragniemy przeżyć go w sposób świadomy i pełen refleksji. Z myślą o tym, przygotowaliśmy cykle rozważań, które poprowadzą nas przez każdy tydzień Adwentu, inspirując do głębszego zanurzenia się w tym wyjątkowym czasie. Oto nasze propozycje.
DEON.pl / mł
Wieczorna modlitwa na początek Adwentu. Pomódl się nią szczerze i otwórz na Boże działanie, by zacząć widzieć cuda w swojej codzienności.
Deon.pl
Jerozolima. Ciemna noc. Do Jezusa nocą przychodzi faryzeusz Nikodem. W ich spotkaniu jest coś absolutnie wyjątkowego.
Pustynia to miejsce z pozoru wrogie i przerażające. Z drugiej strony to właśnie na pustyni można uciec od wszechobecnego zgiełku i usłyszeć coś, co zwykle bywa przykryte natłokiem bodźców. To na pustyni można spotkać siebie i Boga, który przemawia do nas w ciszy.
Wyobraź sobie św. Jana, który pisze właśnie początek swojej Ewangelii. Próbuje ubrać w słowa to, co niewyrażalne, to co jest jego doświadczeniem tajemnicy wcielenia.
Wyobraź sobie siebie przy ognisku w zimową noc wraz z Apostołami i Maryją. Poczuj ciepło ognia i atmosferę wzajemnego słuchania. Matka Jezusa zaczyna opowiadać o tym, jak to było z Jego narodzinami.
Profetopl / YouTube / tk
- Prostota nie przeszkodziła Bogu, żeby się narodzić. Co więcej, Bóg narodził się w prostocie, w tym co najuboższe, najskromniejsze. Nie urodził się na dworze Heroda, tylko pośród tych, na których Herod nawet nie spojrzał - słyszymy w piątym odcinku rekolekcji adwentowych ks. Michała Olszewskiego i o. Michała Legana.
Doświadczenia przebudzenia nie da się samemu wywołać. To Bóg nas do niego może doprowadzić. My możemy jednak przygotować swoje serce, aby było gotowe usłyszeć zaproszenie Boga. Możemy też o to przebudzenie szczerze się modlić. W trzecim tygodniu adwentu, kiedy Boże Narodzenie już lśni na horyzoncie, proponuję dwie rzeczy.
Wyobraź sobie, że jesteś w jakimś ciemnym miejscu, w którym jest ograniczony dostęp do światła. Towarzyszy ci niepewność i niepokój. Nagle czujesz na swojej dłoni delikatny dotyk osoby, przy której stopniowo zaczynasz się czuć bezpiecznie. Obejrzyj teraz poniższy fragment z "The Chosen" i przeczytaj bądź wysłuchaj rozważania. Zachęcamy także do wzięcia udziału w konkursie - szczegóły w artykule.
Profetopl / YouTube / tk
W czwartym odcinku rekolekcji adwentowych ks. Michała Olszewskiego i o. Michała Legana pojawia się temat ciemności. - Choć ta ciemność nas często w życiu dopada, znajdujemy się w takich mrokach, to nad żłóbkiem niebo jest gwieździste i to niesie ową nadzieję, że Ten, który przyszedł rozświetla te ciemności - mówią rekolekcjoniści.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}