Słowa Jezusa o niegromadzeniu skarbów na ziemi związane są z właściwym podejściem do dóbr materialnych

Słowa Jezusa o niegromadzeniu skarbów na ziemi związane są z właściwym podejściem do dóbr materialnych
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Słowa Jezusa o niegromadzeniu skarbów na ziemi związane są ze sprawiedliwością i budowaniem właściwej relacji z dobrami ziemskimi oraz z perspektywą zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Nie chodzi o przeciwstawianie dóbr tej ziemi, tym zgromadzonym w niebie.

Czytanie na dziś: Mt 6,19-23

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!

DEON.PL POLECA

Obraz: W dalszym ciągu trwa mateuszowe Kazanie na Górze. Oczyma wyobraźni zobaczę miejsce i osoby. Posłucham wypowiadanych słów. Przyjrzę się swoim odczuciom, reakcjom i skojarzeniom, jakie we mnie wywołują.

Myśl: Słowa Jezusa o ‘niegromadzeniu skarbów na ziemi’ związane są ze sprawiedliwością i budowaniem właściwej relacji z dobrami ziemskimi oraz z perspektywą zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Nie chodzi o przeciwstawianie dóbr tej ziemi tym zgromadzonym ‘w niebie’. Te niebieskie to te same, co na ziemi, ale rozdane braciom, jako jałmużna. Świat uwodzi nas. Sprawia wrażenie, jakby ‘posiadanie’ gwarantowało spokój i bezpieczeństwo. A tymczasem zatrzymanie dóbr dla siebie dezorientuje i ‘rozleniwia serce’.

Emocja: Zdrowe oko. Starożytna, grecka teoria widzenia zakładała, że oko widzi światłem z serca, wychodzącym z wnętrza na zewnątrz. W sercu człowiek poznaje i podejmuje decyzje. Oko jest zdrowe, kiedy jest ‘proste’, zdolne do właściwego rozeznania.

Wezwanie: Poproszę o wolność, aby pragnienie posiadania mnie nie opanowało i nie sprowadziło na manowce. Podziękuję za wezwanie do czystości intencji i jasności w posiadaniu i posługiwaniu się dobrami.
Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia.

 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Słowa Jezusa o niegromadzeniu skarbów na ziemi związane są z właściwym podejściem do dóbr materialnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.