Spowiedź generalna. Kiedy lepiej jej unikać?

Spowiedź generalna. Kiedy lepiej jej unikać?
fot. Depositphotos

Czy spowiedź generalna ma sens skoro wszystkie grzechy zostały już wcześniej odpuszczone w innych spowiedziach? Odpowiada Dariusz Piórkowski SJ.

"Nie pojmuję sensu spowiedzi z całego życia, skoro wszystkie wymienione w konfesjonale grzechy zostały odpuszczone" - napisała Barbara.

- Trzeba się zgodzić z Barbarą, że rzeczywiście nie ma sensu spowiadać się z całego życia w takim sensie, że grzechy nie zostały nam odpuszczone i teraz trzeba jeszcze doczyścić jakieś złogi, które zostały na duszy. Byłoby to nadużycie względem Bożego miłosierdzia - mówi Dariusz Piórkowski SJ.

Spowiedź generalna ma sens w określonych warunkach

Jezuita dodaje jednak, że spowiedź generalna ma sens w pewnych określonych warunkach.

DEON.PL POLECA

- Święty Ignacy mówi o spowiedzi generalnej w czasie rekolekcji ignacjańskich, ćwiczeń duchowych po pierwszym tygodniu, który dotyczy grzechu i doświadczenia miłosierdzia. Ignacy nie mówi jednak o spowiedzi w takim sensie, że coś zapomniałem, teraz mi się to przypomniało, dręczy mnie i dlatego wyznaję to jeszcze raz. Ignacy podkreśla, że chodzi o głębsze przeżycie Miłosierdzia Bożego - mówi Dariusz Piórkowski SJ i dodaje:

"W czasie rekolekcji bardziej poznaję siebie, bardziej poznaję historię swojego życia, w której pojawiały się upadki i grzechy. Mimo to Pan Bóg zawsze dawał mi wszystko, co było mi potrzebne do życia i ludzi, którzy się o mnie troszczyli. Przez to głębsze doświadczenie, z jednej strony zła i brzydoty grzechu, z drugiej strony miłosierdzia, wypowiadając jeszcze raz to, co sobie uświadomiłem, mogę bardziej doświadczyć miłosierdzia Bożego".

Jezuita podkreśla, że w centrum pokuty nie leży grzech, a Kościół broni tego bardzo mocno. - Ważne są akty penitenta: wyznanie grzechów, żal i postanowienie poprawy. Nie grzech - podkreśla duszpasterz.

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Spowiedź generalna. Kiedy lepiej jej unikać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.