Uczeń Chrystusa nie rozpamiętuje przeszłości, spotyka się z Bogiem żyjącym

Uczeń Chrystusa nie rozpamiętuje przeszłości, spotyka się z Bogiem żyjącym
Trójca Święta - depositphotos.com (31667661)

Wątpiący uczniowie. To dowód ‘autentyczności’ orędzia wielkanocnego. Ewangelista nie kreuje rzeczywistości, nie upiększa jej. Takie jest życie i doświadczenie ucznia – mała wiara. Apostołowie nie wierzą świadectwu niewiast, mamy niewiernego Tomasza, błądzących uczniów. To wszystko się składa na wielkanocne doświadczenie.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 28,16-20):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Komentarz do ewangelii z dnia (26 maja 2024 r.):

Obraz: Ostatni fragment ewangelii św. Mateusza mówi o powrocie jedenastu uczniów po zmartwychwstaniu do Galilei na górę, co im polecił Jezus. Oczyma wyobraźni zobaczę otoczenie i zgromadzonych uczniów. Posłucham ostatnich pouczeń Pana.
Myśl: Jedenastu apostołów udaje się do Galilei. Ich liczba wyraźnie nawiązuje do zdrady Judasza. Uczniowie zabierają ze sobą cały bagaż wspomnień, złych (męka i śmierć Pana) i dobrych (Galilea i cuda, jakie Pan tam czynił). Uczniowie udają się na ‘górę’. Nie wiemy jakie to miejsce. Może Góra Przemienienia, albo ‘Kazania na Górze’. A może ta, na której Jezus zwykł się modlić. Chrześcijanie to wspólnota, która zbiera się wokół osoby – Jezusa. Oni nie wspominają tylko historii, ale spotykają się z Bogiem żyjącym i wspierającym swoje dzieło w historii świata.
Emocja: Wątpiący uczniowie. To dowód ‘autentyczności’ orędzia wielkanocnego. Ewangelista nie kreuje rzeczywistości, nie upiększa jej. Takie jest życie i doświadczenie ucznia – mała wiara. Apostołowie nie wierzą świadectwu niewiast, mamy niewiernego Tomasza, błądzących uczniów. To wszystko się składa na wielkanocne doświadczenie.
Wezwanie: Poproszę o łaskę usłyszenia i otwarcia się na miłość Boga, która ukazuje się w historii świata. Podziękuję za powołanie do głoszenia Dobrej Nowiny całemu światu.
W duchu wdzięczności Bogu zobaczę miejsca (‘góry spotkań z Panem’), w których czułem Jego bliskość.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Uczeń Chrystusa nie rozpamiętuje przeszłości, spotyka się z Bogiem żyjącym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.