Zgorszenie to wielki skandal. Dlaczego Bóg do niego dopuszcza?

Zgorszenie to wielki skandal. Dlaczego Bóg do niego dopuszcza?
Fot. Depositphotos.com

Bóg dopuszcza do zgorszenia, bo szanuje wolność człowieka. Zgorszenie to wielki skandal, ale jest też miejscem największego miłosierdzia. Braterskie upomnienie przypomina o tym, że z grzechu można się podnieść. Chrześcijanie to nie „sekta czystych”, ale wspólnota braci, którzy pomagają sobie w nawróceniu i odejściu od grzechu.

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

Rzekł znowu do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!  

Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu! I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: "Żałuję tego", przebacz mu!»  

Apostołowie prosili Pana: «Przymnóż nam wiary!» Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: "Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!", a byłaby wam posłuszna. 

 

Obraz: Ten fragment Ewangelii opisuje sytuację, gdy Jezus został zaproszony na posiłek do pewnego faryzeusza i objawił słuchaczom miłosierdzie Ojca. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę. Każda wypowiedź Jezusa ukazuje różne aspekty tego Bożego miłosierdzia. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Pierwszy akapit mówi o zgorszeniu. Bóg dopuszcza do niego, bo szanuje wolność człowieka. Zgorszenie to wielki skandal, ale jest też miejscem największego miłosierdzia. Braterskie upomnienie z kolejnego akapitu przypomina o tym, że z grzechu można się podnieść. Chrześcijanie to nie „sekta czystych”, ale wspólnota braci, którzy pomagają sobie w nawróceniu i odejściu od grzechu. Trzeci akapit przypomina o tym, że wiara powiększa się przez doświadczenie Bożego miłosierdzia najpierw osobiście, a potem przez wspieranie grzesznego brata w dążeniu do nawrócenia i nowego życia. 

Emocja: Kara za grzechy. Obraz „kamienia młyńskiego” i potępienia budzi w nas przerażenie. Lęk nie jest jednak dobrym doradcą. Sprowadza na nas „karę” w ludzkim rozumieniu. Bóg nie jest Bogiem karzącym, ale Ojcem miłosierdzia. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę doświadczenia miłosierdzia i przebaczenia, bym mógł wspierać braci. Podziękuję za sakrament pojednania, który jest konkretnym przejawem Bożego przebaczania grzechów. Postaram się zapamiętać jakąś myśl z tej modlitwy. 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Zgorszenie to wielki skandal. Dlaczego Bóg do niego dopuszcza?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.