Czy Jezus jest rozczarowany ludźmi? "Powiadam wam, nie ujrzycie Mnie"

Czy Jezus jest rozczarowany ludźmi? "Powiadam wam, nie ujrzycie Mnie"
Fot. Depositphotos.com

Jezus zapowiada swoją śmierć. Jest świadom otaczającego Go zła, tragizmu swojego losu, ale jest też gotowy, by podjąć i wypełnić do końca swoją misję. Tylko zgoda na Boży plan daje taką wolność i determinację w dążeniu do zbawienia. 

 

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

W tym czasie przyszli niektórzy faryzeusze i rzekli Mu: «Wyjdź i uchodź stąd, bo Herod chce Cię zabić». Lecz On im odpowiedział: «Idźcie i powiedzcie temu lisowi: Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro, a trzeciego dnia będę u kresu. Jednak dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jerozolimą.  

Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz [tylko] dla was pozostanie. Albowiem powiadam wam, nie ujrzycie Mnie, aż powiecie: Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie». 

 

Obraz: W trakcie podróży Jezusa do Jerozolimy, niektórzy faryzeusze przychodzą, aby Go ostrzec. Przyjrzę się temu spotkaniu, posłucham wypowiadanych słów. Przyjrzę się też swoim odczuciom, kiedy towarzyszę Jezusowi w takiej chwili. 

Myśl: W tym fragmencie Jezus zapowiada swoją śmierć w Jerozolimie. Nie jest to fatalizm, ale refleksja nad Bożym planem. Jezus jest świadom otaczającego Go zła, tragizmu swojego losu, ale jest też gotowy, by podjąć i wypełnić do końca swoją misję. Idzie świadomie do Jerozolimy, aby tam ją dopełnić. Jezus wychodzi naprzeciw ludzkim lękom o możliwość zbawienia, o odrzucenie, o śmierć. Tylko zgoda na Boży plan wobec mnie, wobec mojego życia daje mi wolność i determinację w dążeniu do zbawienia. 

Emocja: Zawód. Słowa Jezusa brzmią jak doświadczenie zawodu z powodu postępowania ludzi. Są też jednak okazją do naśladowania Go w jednoznacznym przylgnięciu do woli Bożej. Liczy się nie moje rozczarowanie, ale przyjęcie i realizacja misji danej nam od Boga. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę zgody na Boży plan dla mojego życia. Podziękuję za to, że On zawsze mi towarzyszy. Postaram się zapamiętać myśl, która była dla mnie nowa. 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Czy Jezus jest rozczarowany ludźmi? "Powiadam wam, nie ujrzycie Mnie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.