Zły duch wykorzysta wszystko przeciwko tobie. Nie licz na własne siły, bo polegniesz!

Zły duch wykorzysta wszystko przeciwko tobie. Nie licz na własne siły, bo polegniesz!
Depositphotos.com (288969048)

„Owce między wilki”. Perspektywa misji jest dramatyczna. Walka ze złem nie jest równa. Jeśli uczeń chce liczyć na własne siły, polegnie. Jego bogactwem i mocą jest wiara. Przeznaczeniem jest naśladowanie Pana. Uczeń nie ocala, ale jak Jezus, wydaje samego siebie na ‘krzyż’ życia swoim powołaniem.

Słowo na dzisiaj (Mt 10,16-23):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!
Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy.

Komentarz do ewangelii na dziś (14 lipca 2023 r):

Obraz: Jezus wysyła swoich uczniów z misją głoszenia ewangelii. Dzisiaj przedstawia im trudności. Mówi o prześladowaniach. Roztacza wizje sądów, biczowań, wydawania nawet przez najbliższych. Posłucham tych słów i przyjrzę się swoim reakcjom. Jakie one są?
Myśl: Jezus kontynuuje swoją mowę misyjną. Gromadzi wokół siebie dwunastu apostołów, którzy są symbolem wspólnoty Kościoła wysyłanej na misję. Jest to zapowiedź trudnych rzeczy: biedy, niebezpieczeństw i słabości. Od ucznia wymaga się przede wszystkim wiary, bo to Bóg działa, a nie ludzie. Nie chodzi o to, by uczeń był lekkomyślny czy nierozważny. To nie naiwność i powierzchowność. ‘Roztropność’ i ‘nieskazitelność’ to lojalność, przejrzystość i zaufanie. To roztropność Chrystusa, a nie świata, bo ta jest kalkulacją, dyplomacją i kompromisami.
Emocja: „Owce między wilki”. Perspektywa misji jest dramatyczna. Walka ze złem nie jest równa. Jeśli uczeń chce liczyć na własne siły, polegnie. Jego bogactwem i mocą jest wiara. Przeznaczeniem jest naśladowanie Pana. Uczeń nie ocala, ale jak Jezus, wydaje samego siebie na ‘krzyż’ życia swoim powołaniem.
Wezwanie: Poproszę o jasne i spokojne spojrzenie, abym w bolączkach dostrzegał uczestniczenie w krzyżu Chrystusa. Podziękuję za tych, co odrzucają przemoc, przebaczają i niosą pokój.
Oddając cześć Jezusowi na krzyżu, wyrażę pragnienie naśladowania Go.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Zły duch wykorzysta wszystko przeciwko tobie. Nie licz na własne siły, bo polegniesz!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.