Żyć złudzeniami i mrzonkami. To, niestety, jest częstą sytuacją naszego życia

Żyć złudzeniami i mrzonkami. To, niestety, jest częstą sytuacją naszego życia
Fot. Jarle Johansen / unsplash.com

Żyć złudzeniami i mrzonkami. To, niestety, jest częstą sytuacją naszego życia. To nie jest dramat i nie powinniśmy ‘załamywać rąk’. Bóg nas zna lepiej niż my samych siebie. Zapowiedź upadków to nie powód do rozpaczy i poczucia winy, ale do czujności i odnawiania wiary. 

Słowo na dziś (J 16,29-33) 

Z Ewangelii wg św. Jana: Rzekli uczniowie Jego: «Patrz! Teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie trzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś». Odpowiedział im Jezus: «Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie - każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat». 

Komentarz do Ewangelii (22.05.2023)

Obraz: Jesteśmy razem z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. Sytuacja jest dramatyczna. Uczniowie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co się dzieje. Oczyma wyobraźni zobaczę apostołów, którzy poruszają się ‘po omacku’, łudząc się, nie rozumiejąc słów, które Jezus do nich mówi. 

Myśl: Uczniowie wyrażają prawdę, że Jezus nie opowiada przypowieści, lecz mówi otwarcie, zapowiadając dramatyczny ciąg wydarzeń, ale nie rozumieją tego. Wydaje im się, że ‘rozumieją’. To prawda, Jezus ‘wywyższony’ na krzyżu jest Słowem wyraźnym i jednoznacznym, które każdy może zrozumieć. W wywyższeniu na krzyżu objawia się Jego Chwała. Inne Jego działania są „znakiem i przypowieścią”. Ale uczniowie wiedzą o tym ‘w teorii’. Krzyż boleśnie zweryfikuje ich wiarę i przynależność do Chrystusa. Dopiero potem będą mogli tę naukę zrozumieć, przeżyć i uwewnętrznić. 

Emocja: Żyć złudzeniami i mrzonkami. To, niestety, jest częstą sytuacją naszego życia. To nie jest dramat i nie powinniśmy ‘załamywać rąk’. Bóg nas zna lepiej niż my samych siebie. Zapowiedź upadków to nie powód do rozpaczy i poczucia winy, ale do czujności i odnawiania wiary. 

DEON.PL POLECA

Wezwanie: Poproszę o łaskę dobrego przeżycia ‘czasu próby’. Podziękuję za doświadczenie krzyża i upadków, które weryfikują prawdziwość mojej wiary. Poświęcę chwilę na adorację krzyża, który mam teraz najbliżej albo na widoku.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tomasz Szałanda

Żyj w deszczu błogosławieństw Ducha Świętego

Wyznajemy wiarę w Ducha Świętego, tak samo jak w Ojca i Syna. Czy jednak nie przyzwyczailiśmy się do Jego istnienia? Czy naprawdę w Niego wierzymy? Czy ufamy, że Duch-Pocieszyciel...

Skomentuj artykuł

Żyć złudzeniami i mrzonkami. To, niestety, jest częstą sytuacją naszego życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.