Kogo nie dotknął światowy kryzys, o mikrodermabrazji, bo wszyscy chcą być piękni i o twarzach pielgrzymów oraz o zaproszeniu do gminy Pokuta Mała. O. Tomasz Szymczak rozważa Słowo.
Stanisław Łucarz SJ
Dalsza część rajskiej pokusy wyrażona w słowach: Bóg wie, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło jest wielostopniowym kłamstwem.
Czym jest życie duchowe, czyli co widać a czego nie, a na dodatek o naszych ciałach, o Lechu, Legii, Wiśle i Chojniczance oraz o karmieniu, przewijaniu i… spawaniu!
Stanisław Łucarz SJ
Jeszcze raz wracamy do grzechu pierworodnego.
Stanisław Łucarz SJ
Opis grzechu pierworodnego mówi, że grzech nie jest wymysłem człowieka. Przeciwnie, że człowiek wciągany jest w grzech poprzez podstęp złego ducha. Nie przypadkiem słowo Boże określa węża, który w opowiadaniu o grzechu pierworodnym jest symbolem szatana, jako "najbardziej przebiegłego ze wszystkich zwierząt, które Pan Bóg stworzył" (Rdz 3,1).
Bazylika Dolna św. Franciszka w Asyżu, Bach, spaghetti, laboratorium NASA… Na czym polega prawdziwa doskonałość? Czy to życiorys bez żadnego zarzutu? Okazuje się, że nie…
Tomasz Szymczak OFMConv
O wymianie, dzięki której można dowiedzieć się kim się jest i o tym, jak Jezus wydobywa z nas to, co najlepsze. A to wszystko przy bardzo silnym wietrze.
Stanisław Łucarz SJ
Jak już mówiłem w dniach poprzednich, nawrócenie zaczyna się od prawdy - najpierw od prawdy o ludzkim grzechu. Człowiek doświadcza skutków grzechu - cierpi, jest zagubiony, popada w depresje, nawet w rozpacz aż po myśli samobójcze.
Tomasz Szymczak OFMConv
Piękno królowej, nagłe dzwony, o celu życia chrześcijańskiego i o centralnym punkcie Reguły św. Franciszka. Rozważanie o. Tomasza Szymczaka OFMConv na czwartek I tygodnia Wielkiego Postu (21 lutego).
Stanisław Łucarz SJ
Nawrócenie rozpoczyna się od uświadomienia sobie własnej grzeszności. Grzesznik bowiem nie widzi własnego grzechu. Tak jak nałogowiec - np. alkoholik - stwarza sobie cały system zaprzeczeń - mechanizmów psychiczno-duchowych, dzięki którym ukrywa przykrą prawdę o sobie samym.
Stanisław Łucarz SJ
I dziś wracamy do nawrócenia, bo to sprawa wagi zasadniczej. Nikt nie nawraca się dlatego, że tego chce. Tak jak nikt nie może sam wyjść z bagna, w które się pogrąża i odkopać się. Nawrócenie zawsze jest łaską i jego inicjatywa przychodzi od Boga. Dlatego prorocy starotestamentalni wołają: "Nawróć nas Panie, a wrócimy do Ciebie…"
Tomasz Szymczak OFMConv
Jak pokutować to porządnie, jak pokutować to od początku do końca, jak pokutować i nawracać się to z całym domostwem. Od a do z…
Stanisław Łucarz SJ
Od środy popielcowej jesteśmy wzywaniu do nawrócenia. To kolejne słowo "klucz" wielkiego postu. Większość z nas zapewne jest przekonana, iż dobrze wie, co to takiego "nawrócenie".
Sprawa przebaczenia, sprawa pokoju między ludźmi wydaje się być sprawą tak ważną, że należy o niej przypominać jeszcze raz i jeszcze raz, i jeszcze raz... I dzisiejsza Ewangelia nas do tego zaprasza.
Stanisław Łucarz SJ
Trzecim środkiem, który Pismo św. zaleca na wielki post jest jałmużna. Na jałmużnę patrzymy zwykle jako na coś, co jest potrzebne biednym. To my - dobrzy - pomagamy biedniejszym i mamy z tego satysfakcję, że zrobiliśmy coś dobrego. Oczywiście takie postawienia sprawy nie jest samo w sobie niewłaściwe, ale czujemy, że gra tam subtelna nutka egoizmu. W najgłębszym duchowym sensie nie o to chodzi w jałmużnie.
Jeden z dziennikarzy zapytał kiedyś Matkę Teresę z Kalkuty: "Na czym polega Ewangelia?". Ona odpowiedziała, że można ją streścić w jednej dłoni...
Stanisław Łucarz SJ
Dziś o modlitwie, lecz nie o modlitwie tak w ogóle, ale o modlitwie jako pewnej praktyce na wielki post. Modlić się trzeba zawsze, nie tylko w wielkim poście, bo to od modlitwy zależy nasza wiara. Ojcowie Kościoła mawiali, że kto trzy dni z rzędu się nie modli, ryzykuje wiarę. Ale modlitwa w wielkim poście ma charakter szczególny. Ma ona być intensywniejsza i dłuższa niż zwykle.
Dzisiejsza Ewangelia to taki pokaz walki w wykonaniu Pana Jezusa. Przybliża się do niego kusiciel i proponuje mu trzy różne pokusy... mówi: Wystaw Boga na próbę, zaatakuj. A Jezus rozprawia się z nim jak bokser, wyprowadza kontratak nie czekając, aż tamten się zorientuje...
W dzisiejszym odcinku sporo rymów: wysokości, kości, w gości… Ale przede wszystkim o tym czy musimy wyprasować nasz życiorys i od czego tak naprawdę zaczyna się Wielki Post.
Stanisław Łucarz SJ
Post jest jednym z trzech środków, które zaleca nam Pismo święte na ten czas czterdziestodniowego przygotowania do Wielkanocy. Post odnosi się do ciała. Ma on odsłonić słabości naszego ciała i tego, co z ciałem związane.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}