Kryzys męskości? Poszukajmy wspólnie pozytywnych odpowiedzi

Kryzys męskości? Poszukajmy wspólnie pozytywnych odpowiedzi
fot. Avel Chuklanov / Unsplash.com
2 lata temu
Piotr Kosiarski i Szymon Żyśko

Ten temat wracał do nas przynajmniej od kilku miesięcy. W rozmowach redakcyjnych i przy piwie w mniejszym gronie. Jak mówić o mężczyznach i do mężczyzn? Czuliśmy, że brakuje nam na portalu treści, które pokazałyby trochę inny punkt widzenia. Męski punkt widzenia.

To może się wydać dziwne, bo jakkolwiek by było, władzę w Kościele sprawują głównie mężczyźni. Wystarczy jednak pójść do najbliższego kościoła, żeby zobaczyć, jak te proporcje się odwracają. W sumie nie ma w tym niczego złego. W końcu o Kościele mówi się, że jest kobietą. Wielu kumpli dzieliło się jednak z nami gorzką refleksją, że czasami nie czują się adresatami kazań, tekstów na portalach katolickich czy porad. Nawet męskie periodyki lifestylowe traktują dziś facetów jak produkt, który ma się podobać innym – np. kobietom. Nic dziwnego, że tak wielu facetów postrzega siebie przez pryzmat tego, jacy są w oczach innych, a nie na rozumieniu, kim są głębiej. Stąd droga do zrozumienia własnej męskiej tożsamości wydaje się bardziej kręta i długa.

Ostatnio wiele mówi się o kryzysie męskości; trudno nie zauważyć, że świat – jak chyba nigdy wcześniej – zaciera różnice między tym, co kobiece, a tym, co męskie. I chociaż wiele zmian jest potrzebnych, niektórych podstawowych różnic przeskoczyć się nie da. Wychodzimy z założenia, że płciowość jest darem od Boga, podobnie jak wszystkie jej konsekwencje. Wierzymy, że życie zgodne z tym założeniem może pomóc mężczyznom w stawaniu się lepszymi mężami, ojcami, opiekunami, wychowawcami i przyjaciółmi.

Chyba nic tak nie inspiruje jak wzięte z życia historie ludzi, którzy robią to, co kochają. Dlatego już na samym początku tworzenia nowego działu podjęliśmy decyzję, że poświęcimy w nim sporo miejsca męskim zainteresowaniom i aktywnościom. Postanowiliśmy, że systematycznie będziemy publikować artkuły o naszych pasjach oraz wywiady z inspirującymi mężczyznami, którzy odkryli w swoim życiu powołanie i z pasją je realizują. Jesteśmy pewni, że przygotowane przez nas materiały będą pomocne w odkrywaniu męskiej tożsamości, podejmowaniu nowych wyzwań i przekraczaniu granic.

Chcemy na DEON.pl stworzyć przestrzeń, w której możemy porozmawiać o tym, co mężczyzn dotyczy, interesuje, buduje – językiem, który do nas przemawia. Nie będziemy unikać trudnych tematów, ale skupimy się na tym, co w męskości twórcze, inspirujące i pozytywne. Żeby móc stanąć do walki z własnymi słabościami, trzeba wiedzieć, gdzie przebiegają granice mnie-prawdziwego. Zrozumieć, co należy do mojej tożsamości; co jest darem, który mogę rozwijać; a nie ciąć na oślep skalpelem. Psychologia, duchowość, męskie zajawki, relacje, muzyka, film – to wszystko znajdziecie w nowym dziale "Męski punkt widzenia”.

Już teraz zapraszamy Was do lektury kilku naprawdę ciekawych tekstów, które wprowadzą was w klimat naszego nowego działu:

 

Przez życie trudno iść samemu (i nie warto). Dlatego potrzebujemy kompanów, przyjaciół, dobrych wzorców - również wśród świętych. Poznajcie historię Rufusa i Aleksandra, patronów dzisiejszego dnia. To nie przypadek, że startujemy w ich wspomnienie.

 

 

Piotrek opowiada o swojej niezwykłej pasji: Latanie jest czymś niewyobrażalnie pięknym; większość ludzi wiąże z nim tak pozytywne emocje, że trudno porównać je z czymkolwiek innym. Bez względu na to, czy lecimy nad chmurami, podziwiając zachód słońca, czy puszczamy latawiec, jedno i drugie daje wolność i pachnie przygodą.

 

 

O męskim kinie wielu myśli stereotypowo: szybka akcja, przemoc, seks. Ale można też podejść do tematu inaczej i znaleźć takie filmy, które są przeznaczone tylko dla prawdziwych mężczyzn – dla tych, którzy muszą uruchomić siłę i mądrość, by znaleźć odpowiedzi na trudne pytania.

 

 

Zajrzyjcie również na naszego Insta. Czeka Was tam spora dawka codziennej motywacji i inspiracji.

Waszej uwadze polecamy również wcześniejsze teksty, które znajdziecie na DEON.pl:

 

"W Kościele jest pewien problem z formacją mężczyzn. W mojej parafii mamy męską Różę Różańcową, ale ja bym się nie przełamał, by tam pójść - mówi o szukaniu własnego miejsca w Kościele Krzysztof Skórzyński, mąż, ojciec i dziennikarz.

 

 

Wiele kobiet uważa, że mężczyźni myślą tylko o seksie i jedzeniu. Jak jest naprawdę? Otóż tak samo jak kobiety mamy swoje pragnienia, oczekiwania i marzenia. Znacie te najbardziej podstawowe?

 

 

"Jeśli ktoś przy nas odkrywa swoje czułe, podatne na zranienie miejsca, to traktujemy to jako akt odwagi. Ale jeśli robimy to my sami, to uznajemy to za słabość" - mówi Łukasz Kuśmierz, chrześcijański coach i bloger.

 

 

Jeśli chcesz zrozumieć, kim jesteś, zacznij od spojrzenia na własną relację z ojcem. "Chłopiec zaczyna swoje życie w ciele kobiety. Po narodzinach wciąż jest blisko niej, karmiony i usypiany. W pewnym momencie musi pojawić się ktoś, kto przerwie ten związek".

 

 

Są dwa pytania, które nurtują mężczyzn pod każdą szerokością geograficzną. Pierwsze brzmi: "Co to znaczy być mężczyzną?", a drugie: "Czy jestem prawdziwym mężczyzną?”. Bez dobrych męskich relacji nie znajdziesz na nie odpowiedzi.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Alexi Lubomirski
26,91 zł
29,90 zł

Jeśli jest się księciem w dzisiejszym świecie,trzeba być też księciem w swoim sercu i w swoich działaniach.

Książęcy tytuł nie znaczy obecnie zbyt wiele. O szlachectwie, honorze i klasie mężczyzny decydują dziś już tylko jego...

Skomentuj artykuł

Kryzys męskości? Poszukajmy wspólnie pozytywnych odpowiedzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.