PAP / tk
Wbrew rozpowszechnionym opiniom, osiem ćwierćlitrowych szklanek wody dziennie nie jest ilością odpowiednią dla każdego – informują naukowcy w piśmie "Science". Zastrzegają, że potrzeby są różne, m.in. zależnie od płci, wieku, wagi człowieka i podejmowanego przez niego wysiłku.
PAP / pk
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów przyjmowanie popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, takich jak ibuprofen i naproksen, może z czasem pogorszyć stan zapalny w stawie kolanowym - poinformowano podczas dorocznego zjazdu Radiological Society of North America (RSNA).
Zamiast porozumienia - docinki, zamiast słuchania - nieuwaga. Bezsilność obu stron, które chcą się wysłuchać i zrozumieć, ale brakuje im umiejętności. W dodatku nie zdają sobie z tego sprawy, bo przecież rozmawiać umie każdy i nie trzeba się tego uczyć...
bbc.com / tk
Marjorie Rigby ma 102 lata i mieszka w niewielkiej brytyjskiej miejscowości Dukinfield. W roku 1946 urodziła martwe dziecko, które od razu jej odebrano. Kobieta nie wiedziała co się stało z jej córką, a grób swojego dziecka odwiedziła dopiero po 76 latach. Gdy to się stało, w końcu odczuła prawdziwy spokój ducha.
KAI / mł
Nauka Kościoła i Ewangelia są niezmienne, jednak sposób przekazu powinien być naznaczony duchem czasu. Dotyczy to zarówno wyjaśniania prawd wiary, jak i słuchania wiernych podczas spotkań z księdzem - tłumaczy Dorota Szostek, psycholog i psychoterapeutka. Często jednak księża popełniają w swoim kapłańskim życiu jeden błąd, który ma duże konsekwencje.
PAP / pk
Spożywanie nawet niewielkich, a tym bardziej umiarkowanych, ilości alkoholu w czasie ciąży może zmieniać strukturę mózgu dziecka i opóźniać rozwój mózgu - wykazało nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.
KAI / tk
Stowarzyszenie Apostolskie Rodzina Rodzin rozpoczęło realizację projektu, którego celem jest stworzenie zestawu materiałów multimedialnych służących wzmacnianiu polskich małżeństw i rodzin. Ogólnopolski projekt „Rodzina Rodzin” jest realizowany w ramach kampanii „Po pierwsze Rodzina!”, finansowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
PAP / tk
Regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych może zmniejszyć ryzyko przerzutów nowotworowych o około 72 proc. – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Telawiwskiego. Wyniki zostały opisane w piśmie „Cancer Research”.
KAI / tk
Urodzona z zespołem Turnera, zaangażowana w ruch pro-life i w aktywizm na rzecz osób z niepełnosprawnościami dr Katarzyna Waliczek w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki organizowanej przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki wygłosiła wykład zatytułowany „O łamaniu praw kobiet w imię praw kobiet. Paradoks zespołu Turnera”.
"W Polsce jest nam do tej mody jeszcze daleko. Nie namnażają się kliniki zmiany płci, jak w USA, państwie o z gruntu innym systemie lecznictwa, gdzie jedno dziecko trans poddane skomplikowanym i wymyślnym polioperacjom, zabiegom chirurgicznym i stałej terapii hormonalnej może za życia przynieść przemysłowi medycznemu ponad milion dolarów zysku" - pisze Joanna Petry Mroczkowska.
"Choć życzliwość jest dosłowną interpretacją wielu z tych frazesów, często pobrzmiewa w nich coś niewypowiedzianego. (...) Jest to jedna z tych rzeczy, o których myślicie o 3.00 nad ranem, kiedy budzicie się wcześnie, a wasze lęki mają was na wyłączność i mogą z wami robić, co im się żywnie podoba". Przeczytaj fragment książki "Moje dziecko z autyzmem". Jej autorka prowadzi bloga dla rodziców dzieci w spektrum, a także szkolenia w zakresie świadomości autyzmu dla szkół i organizacji obywatelskich; występuje również na konwencjach dotyczących niepełnosprawności.
PAP / tk
Zawieszone w powietrzu cząstki stałe rocznie powodują na świecie 1,5 mln zgonów więcej, niż się wydawało - wskazuje nowa analiza. Szkodzą już dużo niższe stężenia, niż pokazują dotychczasowe normy WHO.
Deon.pl
- Kryzys jest szansą na stworzenie lepszego związku. On nas obnaża, pokazuje jakiś brak. Kiedy mamy jakieś problemy musimy stanąć przed nimi w pokorze, przyjąć je. Ważne jest, aby małżonkowie wspólnie ten kryzys przepracowali – mówi Andrzej Cwynar, pomysłodawca i założyciel Fundacji dla Rodziny, która pomaga małżonkom budować silne, szczęśliwe rodziny.
PAP / tk
Zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą. Nieleczona jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty.
polsatnews.pl / tk
W jednym z australijskich szpitalu lekarze uratowali dziewczynkę, która urodziła się z dwukrotnie większym od siebie guzem. Zabieg odbył się od razu po porodzie i trwał sześć godzin.
PAP / tk
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a w znacznym stopniu odpowiedzialni są za to ich rodzice – alarmują eksperci. W całym kraju 22,3 proc. dzieci ma nadwagę - mówi prof. Lucyna Ostrowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
bEZ sLOGANU / YouTube
- Porównywanie się z innymi to pokusa, która może rodzić w nas zazdrość. A ona niszczy relacje między nami - mówi o. Franciszek Chodkowski OFM. Zakonnik w najnowszym filmie z cyklu "Słowo na dobranoc" dzieli się świadectwem Reginy Brett i wyjaśnia, dlaczego nie warto porównywać się z innymi.
DEON.pl / mł
Miłość to nie zakochanie: by relacja z ukochaną osobą dobrze się układała, trzeba poświęcać czas i uwagę. Nie musi jej być bardzo dużo. To trochę jak z rośliną: każda wymaga odpowiedniego dla siebie podlewania, ale brak wody doprowadzi do uschnięcia. Oto trzy sygnały w związku, na które lepiej zwrócić uwagę od razu.
Fundacja dla Rodziny / tk
Pierwszy cykl filmów poświęconych małżonkom wyświetlono 200 tys. razy. Fundacja dla Rodziny i Teobańkologia przygotowały kolejną serię, która pomoże parom wzmocnić małżeńską relację. Premiera 5 listopada. Prelegenci opowiedzą w konferencjach jak budować relacje z teściami, jak budować wdzięczność w małżeństwie czy jak rozwiązywać konflikty.
RTCK
Beata Kołodziej
"W 2021 roku we Francji miały miejsce wielkie targi »rodzinne«, na których osoby żyjące w dowolnych związkach homo- albo heteroseksualnych lub też samotnie, mogły wybierać najdogodniejsze metody "zakupu" dziecka. Można było wybrać odpowiednią metodę, a także płeć, kolor skóry, narodowość dziecka oraz ewentualną surogatkę. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze jest prawo do aborcji na życzenie, nazywane zdrowiem reprodukcyjnym kobiety". Przeczytaj fragment książki Beaty Kołodziej "Rozmowa. Jak rozmawiać, żeby się dogadać". Autorka dzieli się w nim swoimi przemyśleniami na temat konsekwencji oddzielenia seksu od miłości.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}