Facebook / mł
„Chcę komuś pomóc”, „Potrzebuję pomocy” i „Strefa wiedzy” – to trzy główne działy, które można znaleźć na platformie edukacyjno-pomocowej „życie warte jest rozmowy”. Strona internetowa przygotowana przez zespół ekspertów, w większości suicydologów, ma wspierać osoby, które borykają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa.
Osoby, które dotkliwie doznają własnego osamotnienia, myślą, że wtedy do szczęścia potrzebna im jest druga osoba, a nawet Bóg. Ale tak naprawdę osobą, której w tej chwili najbardziej potrzebują, są oni sami - pisze ks. Jacek Prusak SJ w książce "Pójdźcie na miejsce osobne".
Poświęcenie jest pewnym nakazem społecznym. Poświęcasz coś, co jest dla ciebie ważne, debetując się na poziomie zasobów i emocji, obniżasz własną energię. Robisz coś własnym kosztem, nie bacząc na to, ile tracisz. Poświęcasz się do zera, do dna albo nawet poniżej tego dna. Czy naprawdę warto? - pyta dr Monika Wasilewska w książce "Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa"
Tak naprawdę samotność jest częścią wspólnoty. Więcej nawet: samotność jest jednym z najpiękniejszych i największych darów we wspólnocie. Dojrzała wspólnota objawia się między innymi tym, że daje mi prawo i przestrzeń dla mojej samotności.
Bez sloganu / YouTube / mł
- Istnieje taka dość logiczna myśl: jeżeli odbieram sobie życie – popełniam morderstwo na sobie, czyli przekroczyłem piąte przykazanie. I umieram w stanie grzechu ciężkiego.
"Gdy medycyna poradzi sobie z wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową, gdy poradzi sobie z antykoncepcją, a kultura będzie szła w tym kierunku, w którym w tej chwili idzie, to seksualność być może całkiem się zautonomizuje. Oderwie od intymności. Mam nadzieję, że tego nie dożyję” - czytamy w książce „Sztuka obsługi życia”. Prof. Dominika Dudek i prof. Bogdan de Barbaro mówią o źródłach problemów w rodzinie, o intymności w czasach internetowego ekshibicjonizmu i o życiu w nieustannym stresie – oraz gdzie w tym wszystkim szukać nadziei.
Odczuwanie lęku jest częścią naszej ludzkiej natury i w trakcie naszego życia odgrywa on wielką rolę. Jeżeli potraktujemy go jako wyzwanie, może nadać życiu emocjonalnemu twórczą dynamikę. Lęk może niestety stać się również niebezpieczny, gdy wyolbrzymiamy go w stosunku do przyczyn i nie potrafimy zintegrować go z naszą psychiką. Wówczas neurotyczny lęk sprawia, że będziemy uciekać przed życiem.
Praktyka wdzięczności to ważny krok na drodze do szczęśliwego życia. Może to potwierdzić każdy psycholog, terapeuta i spowiednik. Sam wielokrotnie słyszałem od osób, które w sprawach duchowych mogę uznać za autorytet, że jeśli chcę poprawić jakość swojego życia, powinienem praktykować wdzięczność.
„Wiedzieliśmy, że świat zmienił się nieodwołalnie. Pojawiła się zatem myśl, że to dobry czas, by opowiedzieć o szansach i lękach wynikających z nowej sytuacji” - pisze Piotr Żak we wstępie do książki „Sztuka obsługi życia”. W odpowiedzi na to, jak obsługiwać życie i jak robić to dobrze podpowiadają psychiatrzy - prof. Dominika Dudek i prof. Bogdan de Barbaro.
PAP/dm
Zmęczenie, pogorszenie wzorku, zaburzenia snu, ból głowy i oczu - dzieci i młodzież częściej niż dwa lata temu odczuwają somatyczne objawy związane z nadużywaniem internetu – twierdzi dr Rafał Lange, pod którego redakcją powstało najnowsze badanie NASK Nastolatki 3.0.
KAI/mł
Do 10 godzin na dobę przed monitorem, często na kilku ekranach równolegle. "Niektórzy mówią, że im się robi niedobrze, jak mają otworzyć laptopa". To skutki funkcjonowania w pandemii: młodzi mają zaburzenia lękowe, odżywania, boją się nawet konfrontacji z rówieśnikami.
Przemęczenie to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może nas spotkać. Związana z nim niechęć odbiera nam resztki sił i determinacji w realizowaniu naszych zadań. O tym, jak radzić sobie z przemęczeniem i nie brnąć w ślepą uliczkę, opowiada Przemysław Gwadera SJ.
"Mój perfekcjonizm był kultem samej siebie. Rozwijałam się, stawiając sobie samej pomnik. I kiedy z tego pomnika spadł jeden kamień, cała budowla się zawaliła" - pisze Kari Kampakis w nowej książce wydawnictwa W drodze.
„Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie” - to bardzo znany fragment wiersza „Wieś” Stanisława Jachowicza, który można odnieść także… do relacji. Chwalenie jest bowiem jedną z najważniejszych umiejętności w budowaniu dobrej atmosfery w małżeństwie, rodzinie, przyjaźni czy pracy.
Youtube/ Piotr Kropisz Blog Multimedialny/dm
Poznanie siebie i swoich uczuć może wydawać się bardzo świecką rzeczą i może wydawać się, że nie ma to wprost związku z Panem Bogiem. Jednak wiedza o mnie samym bardzo pomaga nam w tym, żebyśmy mogli podejmować dobre decyzje i dać się prowadzić Panu Bogu. Piotr Kropisz SJ podpowiada, jaką rolę pełnią uczucia w podejmowaniu decyzji.
PAP / tk
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że młodzież, która w trakcie pandemii COVID-19 komunikowała się między sobą online, czuła się znacznie mniej samotnie. Kontakty internetowe mogą mieć dobry wpływ na samopoczucie psychiczne nastolatków.
To nie zwykłe lenistwo, ale nawyk szybko przekształcający się w nałóg. Jak wszystkie nałogi, podcina nam skrzydła i ogranicza potencjał. Prokrastynacja, bo o niej mowa, grozi nam nie tylko w pracy, ale także w życiu wiary. Na szczęście są na nią sprawdzone sposoby.
Deon.pl
Świadome życie to duża odwaga. Przekonał się o tym każdy, kto przeszedł Program 12 Kroków. - Najkrócej o Krokach można powiedzieć, że jest to mapa podróży od kryzysu do świętości. Początkowo pracowali na nim alkoholicy, z czasem program stał się kośćcem odbudowy różnych osób z różnych uzależnień, także osób współuzależnionych i ich rodzin - mówi Rafał Porzeziński, dziennikarz i instruktor terapii uzależnień, który jest autorem i prowadzącym program o wychodzeniu z uzależnień i niemocy "Ocaleni" w TVP.
Wydaje się być czymś naturalnym, że odbiorca naszej wypowiedzi przyjmuje ją tak, jak ją wypowiedzieliśmy. Skąd jednak tak częste nieporozumienia między ludźmi?
Dokąd zmierzam? Za czym i dlaczego biegnę? Po co to wszystko? Nie unikaj tych pytań, bo one nadają kierunek twoim działaniom.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}