Deon.pl
Świadome życie to duża odwaga. Przekonał się o tym każdy, kto przeszedł Program 12 Kroków. - Najkrócej o Krokach można powiedzieć, że jest to mapa podróży od kryzysu do świętości. Początkowo pracowali na nim alkoholicy, z czasem program stał się kośćcem odbudowy różnych osób z różnych uzależnień, także osób współuzależnionych i ich rodzin - mówi Rafał Porzeziński, dziennikarz i instruktor terapii uzależnień, który jest autorem i prowadzącym program o wychodzeniu z uzależnień i niemocy "Ocaleni" w TVP.
Wydaje się być czymś naturalnym, że odbiorca naszej wypowiedzi przyjmuje ją tak, jak ją wypowiedzieliśmy. Skąd jednak tak częste nieporozumienia między ludźmi?
Dokąd zmierzam? Za czym i dlaczego biegnę? Po co to wszystko? Nie unikaj tych pytań, bo one nadają kierunek twoim działaniom.
PAP/dm
Po krytycznym raporcie NIK Fundusz wprowadza obowiązek zatrudnienia psychologa także na oddziałach położniczych I i II stopnia referencyjności - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Chodzi o oddziały, w których odbiera się porody naturalne i niepowikłane.
Układ nerwowy WWO (wysoko wrażliwej osoby) reaguje na większą ilość bodźców, więc osoba głębiej doświadcza, ale szybciej się męczy. Jednocześnie taka osoba uwielbia głębokie rozmowy, które zbliżają ludzi, a nudzi się powierzchownymi gadkami. Więc naturalnie ciągnie ją do Kościoła, gdzie zgłębia się sens życia i żyje miłością. Jak zatem takie osoby czują się w polskim Kościele? Zobacz odpowiedzi od ponad 100 wysoko wrażliwych osób, które odsłaniają głęboką perspektywę!
Piotr Kropisz SJ/dm
Typową wątpliwością, jaka się pojawia w kwestii podejmowania decyzji, jest pomoc innych osób. Jak mądrze korzystać z pomocy ludzi podczas podejmowania ważnych decyzji podpowiada Piotr Kropisz SJ.
Wysoka wrażliwość to wrodzona cecha, którą ma około 15-20% populacji. Badania pokazują, że mózgi tych osób działają inaczej. Rejestrują one więcej bodźców – dlatego pogardliwe spojrzenie wyczują od razu, przebywanie w naturze szybko ich regeneruje a obecność Boga często odczuwają w ciele. Zapytaliśmy wysoko wrażliwe osoby, jak się odnajdują w Kościele. Otrzymane odpowiedzi odsłaniają głęboką perspektywę!
Przebywanie na łonie natury, szukanie ciszy, słuchanie muzyki, gra na instrumencie, śpiewanie, wspólne świętowanie urodzin i ważnych wydarzeń, szczera i otwarta rozmowa. Który z tych sposobów jest ci najbardziej bliski?
Kto wiele przeżył, ma wiele do opowiedzenia. Mika Dunin jest niepijącą alkoholiczką. Przeszła długą i niełatwą drogę do trzeźwości i zdrowia. Dziś może pomagać innym, nie tylko uzależnionym.
Nie jesteś sumą swoich sukcesów i porażek. Jesteś tym, co Bóg złożył w twoim sercu. Jesteś niepowtarzalną osobą stworzoną przez Mistrza w swoim fachu.
Czy zdarzyło Ci się jechać kiedyś rowerem lub prowadzić samochód przez duże, zatłoczone, nieznane Ci dotąd miasto? Jeśli tak, pewnie znasz uczucie lęku i napięcia, które temu zwykle towarzyszy. Tysiąc myśli przelatujących przez głowę, które robią jeszcze większy hałas niż ten uliczny.
Kiedy musisz poświęcić sporu czasu na przeanalizowanie różnych możliwości, wolniej podejmujesz decyzję. Albo w ogóle z niej rezygnujesz. Wszyscy jednak chcielibyśmy podejmować dobre decyzje. Jak tego dokonać?
PAP/tkb
Aż dwie trzecie związków, którym przyjrzeli się psychologowie zaczyna się od przyjaźni między partnerami - donosi PAP za czasopismem Social Psychological and Personality Science.
- Ludzie, świat, ciągle mówią, że alkoholizm to jest choroba nieuleczalna, śmiertelna, a ja jako człowiek wierzący mówię, że grzech jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną - mówi pastor Janusz Wróbel.
PAP/tkb
Wszyscy mamy tak głęboką potrzebę przynależności społecznej, że każda forma ostracyzmu - niezależnie czy ze strony partnera, przyjaciela, czy osoby nieznajomej - wywołuje u nas podobny poziom bólu. O ustaleniach z tym związanych informuje PAP za czasopismem Social Psychology.
Każdy z nas jest naznaczony różnymi zdarzeniami, które zrodziły w nim mniej lub bardziej głębokie, mniej lub bardziej traumatyczne rany, które dziś, często w nieświadomy sposób, kształtują naszą egzystencję. Często okazują się one przeszkodą w rozwoju fizycznym, psychicznym i duchowym.
„Kultura turkusowa”, czyli jak może zmienić się model biznesowy po pandemii?
Ciało nie jest wrogiem, którego powinno się potępić i odrzucić, jak czyniły to pokolenia chrześcijan, nie jest przeszkodą na duchowej drodze, ale sprzymierzeńcem, ponieważ to w ciele i wraz z nim przeżywa się drogę metamorfozy i uświęcenia.
"Kiedy cierpisz psychicznie, nie wiesz, gdzie jest źródło bólu. Kiedy się potnę, przynajmniej mogę się zorientować, skąd przychodzi ból. Ból fizyczny jest mniejszy od tego psychicznego i wtedy łatwiej go znieść". To zdanie wypowiedziane przez jednego z pacjentów, który samookalecza się od tygodni.
Jak czerpać radość z każdego dnia? Jak pozbyć się lęku i poczucia bezradności? Spróbuj pokochać siebie. Nikt nie zrobi tego lepiej. Każda z nas ma lepsze i gorsze chwile w życiu. To normalne. Co jednak możemy zrobić, by patrzeć na siebie z większą miłością? Oto kilka podpowiedzi Virginii Ann Froehle, autorki książki „Kobiece serce”.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}