Czas walki o zdrowie fizyczne może być dla wielu z nas naprawdę trudny i wyczerpujący psychicznie. Dlatego właśnie warto przestrzegać kilku poniższych zasad, które ułatwią nam zadbanie również o sferę psychiki.
Uniwersytet Papieski Comillas w Madrycie / tłum. Mateusz Janyga SJ
Bycie dobrze poinformowanym jest dobre i konieczne. Jednak nadmiar informacji może wywołać poczucie nerwowości, niepokoju, strachu, braku odpowiedniej oceny sytuacji, może zrodzić szereg nieracjonalnych pomysłów i negatywnych myśli oraz innych emocjonalnych reakcji, które mogą objawić się ze zdwojoną siłą.
Redakcja DEON.pl
Sprawdźcie, jakie praktyczne rady na czas pandemii ma dla nas utytułowana psychiatra.
"Tygodnik Powszechny" / jb
Pokazuje, że koronawirus unaoczynił naszą pychę i przekonanie, że ze wszystkim damy sobie rade. "Może zrobimy dzięki koronawirusowi krok ku dojrzałości? Oby".
Sprawia, że wycofujesz się, kulisz w sobie i widzisz swoją niemoc. Powoduje, że noc przynosi czarne myśli i bezsenność. Działasz w chaosie, jak gdyby ktoś odłączył Twój racjonalny umysł. Zatrzymujesz się w bezruchu, albo wręcz przeciwnie – wprawiasz się w ciągły ruch. Tak działa lęk, gdy zaczyna przejmować nad nami kontrolę. W obliczu pandemii koronawirusa większość z nas prędzej czy później zetknie się z tym uczuciem. Jak sobie z nim radzić?
Dominikanie Kraków / youtube.com
"Może nie każdy o niej słyszy, bo każdy próbuje jakoś tą samotność w sobie zakryć, ale prędzej czy później każdy się z nią skonfrontuje" - mówi dominikanin i psychoterapeuta.
wysokieobcasy.pl / jb
Znany psychiatra i terapeuta zdradza, czego najbardziej się boimy i wyjaśnia, jak możemy sobie z tym radzić.
PAP / pp
Wśród objawów stresu związanego z wybuchem pandemii eksperci wymieniają m.in. występowanie nasilonych obaw i lęków o własne zdrowie i zdrowie swoich najbliższych czy problemy ze snem i koncentracją uwagi. Jak tego uniknąć?
Mam pod opieką pacjentkę, zakonnicę, bardzo sympatyczną, pobożną, bogobojną kobietę. Ostra psychoza schizofreniczna zaczęła się u niej od przeżyć, w których przychodził do niej diabeł, a ona z nim kopulowała. To wpędzało ją oczywiście w ogromne poczucie winy.
Opowiem ci o jednym przypadku: małżeństwo ludzi sukcesu, prowadzą wspólną firmę, podziwiani, bogaci, jeżdżący po świecie. Udany związek z dorosłymi dziećmi. Pełna sielanka. Nagle kobieta trafi a z problemami zdrowotnymi do lekarza...
Pacjentka ze dwa miesiące przed tym, zanim do nas trafiła, poszła do spowiedzi. Potem dręczyła ją myśl, że się źle wyspowiadała, no a skoro się źle wyspowiadała, to kiedy poszła do komunii, przyjęła ją świętokradczo. I w ten sposób, jak uważała, dopuściła do siebie diabła, otworzyła przed nim swoją duszę - wspomina prof. Dominika Dudek, psychiatra.
Autor Blog Ojciec zwrócił uwagę na bardzo ważny problem wśród kobiet. Tłumaczy, dlaczego są one zazwyczaj na przegranej pozycji i jak można to zmienić. A Wy, co o tym myślicie? Podzielcie się w komentarzach!
Do mnie przychodzą ci, którzy naprawdę czują się bezsilni. Postawili już nawet kilka ratujących ich hipotez typu: będę częściej mówić o swoich potrzebach; zacznę okazywać życzliwość… i nic - mówi psycholożka i terapeutka.
Jeśli chcę, żeby moje mieszkanie było czyściutkie, to muszę wziąć z kąta miotłę, mop i zacząć sprzątać. Podobnie jest z innymi zadaniami. Trzeba wiedzieć, jakie narzędzia mogą mi pomóc w ich realizacji - mówi psycholożka kliniczna.
Lata lecą, twoi rówieśnicy jeden po drugim zakładają swoje rodziny, a ty ciągle na garnuszku rodziców: materialnym lub jeszcze częściej - emocjonalnym. Parę razy się zakochałeś/zakochałaś, ale nic z tego nie wyszło. - To była toksyczna osoba – twierdzisz. A może jedynie nie tak „idealna” jak mama lub tata?
Aszyki / youtube.com
Postanowienia noworoczne zazwyczaj się nie udają, ale przyrzekamy Wam, że z naszej propozycji będziecie zadowoleni.
Mimo tylu informacji i dużej świadomości o negatywnym wpływie pornografii na życie, wielu ludzi do niej wraca. Dlaczego?
Mam na imię Dominika. Opowiem wam o mojej psychoterapii.
Marcin Sałański / Facebook
„Tłumaczenie sobie tego argumentami naukowymi działa na krótką metę. W końcu i tak pojawia się ból, smutek” – jeden z internautów podzielił się na Facebooku świadectwem, które odbiło się echem w sieci.
Zmierzają one do tego samego celu - przerwania pętli strachu, czyli wyjścia z zaklętego kręgu, gdy napięcie wywołuje złe myśli, objawy fizyczne i emocjonalne, a te z kolei utrzymują napięcie - i tak w koło Macieju.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}