Kinga Hucz / mł
Przyjaźń to jedna z najbardziej poszukiwanych i wyczekiwanych relacji. Jednak gdy poznajemy osobę, która "nadaje" się do tego, by zostać przyjacielem czy przyjaciółką, sama znajomość, choćby najbardziej obiecująca, nie wystarczy. Trzeba jeszcze zadbać o cztery ważne rzeczy, które nadadzą przyjaźni trwałość i moc.
DEON.pl
- Ludzie naprawdę umierają w środku z samotności i popełniają samobójstwa z powodu depresji. Zaczynamy otulać się cieniem śmierci, ponieważ bagatelizujemy zdrowie psychiczne i - uwaga - dobre samopoczucie. Jedno z drugim się łączy. Mamy prawo do dobrostanu czyli do tego, żebyśmy byli w dobrym stanie fizycznym i psychicznym - wyjaśnia w rozmowie z DEON.pl dr Agnieszka Kozak.
RTCK/kh
Początkiem dojrzałego okazywania miłości jest empatyczne słuchanie uzupełnione przez odpowiedzialną pomoc. Wczuwanie się w świat drugiej osoby nie wystarczy jednak, aby dojrzale kochać. Potrzeba wejścia w głąb. Ks. Marek Dziewiecki w książce ,,Komunikacja. Kochaj i mów co chcesz” (Wydawnictwo RTCK) wyjaśnia, jak mądrze kochać.
utrata.donumvitae.pl / mł
„Nie martw się, to był dopiero początek ciąży”. Są takie słowa i zdania, które rozrywają serce rodziców mierzących się ze śmiercią swojego nienarodzonego dziecka. Często ich bliscy i otoczenie chcą wesprzeć i pomóc, ale zupełnie nie wiedzą, co powiedzieć, i tylko pogarszają sytuację.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu / YouTube / mł
Gniew, smutek, obojętność – to tylko trzy ze złych myśli, które mogą psuć nam życie i przynosić nieszczęście zamiast radości z tego, kim jesteśmy i co mamy. Nie jesteśmy jednak skazani na złe myśli. Są dwa skuteczne sposoby, by się ich pozbyć.
Źródło: Służąc Życiu / mł
Jak rozpoznać bierność, która niszczy życie? Jak ją pokonać, by przestała przeszkadzać w rozwoju, w dążeniu do celu, w spełnianiu pragnień serca? Co zrobić, by umieć podejmować decyzje? Dr Johannes Hartl zdradza cztery objawy, które wskazują, że w naszym życiu rozpanoszyła się bierność.
Ewa Woydyłło
- Pod pływem ciężkiego wstrząsu na granicy życia i śmierci powstaje splot niesamowitych zjawisk psychofizycznych, który deformuje DNA. (...) Traumatyczny ślad zapisuje się nie tyle w pamięci, co raczej w niepamięci, w biologicznym systemie, który człowieka ogranicza. W konsekwencji ktoś na przykład siada za kierownicą i w czasie monotonnej jazdy autostradą, zaczyna czuć potrzebę samounicestwienia - mówi Ewa Woydyłło, doktor psychologii, terapeutka uzależnień i autorka książki "Ukoić siebie. Czyli jak oswoić lęk i traumę".
PAP / pk
Lęk przed odłączeniem od sieci występuje coraz powszechniej - FOMO (ang. Fear of Missing Out) to jeden z częstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. W związku z tym Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną.
PAP / mł
Współczesne społeczeństwo traktuje śmierć jako tabu. Ludzie funkcjonują w świecie życia, a świat śmierci to "cień", wypychany ze świadomości. W filmach, thrillerach, bohaterowie giną w niecodziennych okolicznościach. Tymczasem gdy umierają osoby publiczne, celebryci, artyści, autorytety - jawi się ona jako realna - mówi socjolog, prof. Krzysztof Konecki.
PAP / mł
Osoby w kryzysie samobójczym często wysyłają otoczeniu sygnały, które można w porę rozpoznać i skutecznie udzielić im pomocy. To mogą być np. słowa: "beze mnie będzie wam lepiej", "nikomu nie jestem potrzebny" lub "dla mnie już nie ma ratunku". To bardzo wyraźny komunikat, który powinien wzbudzić naszą czujność - mówi ks. Tomasz Trzaska, ambasador kampanii "Życie warte jest rozmowy".
- Plastyczność systemu nerwowego pozwala wierzyć, że bardzo wczesna lub wręcz natychmiastowa interwencja terapeutyczna, lub autoterapeutyczna, może odegrać rolę prewencyjną. Wiele traum utrwala się z powodu poczucia osamotnienia i bezradności ofiary wobec doznanego ciosu, straty lub zagrożenia - wyjaśnia Ewa Woydyłło, doktor psychologii i terapeutka uzależnień. Przeczytaj fragment książki "Ukoić siebie. Czyli jak oswoić lęk i traumę".
Deon.pl
- Istnieje luka w naszych działaniach, przyjaźniach, kontaktach, relacjach. Udajemy, że nie słyszymy komunikatów od naszych bliskich, albo nie chcemy ich słyszeć. Co gorsza, czasem zamieniamy je w żart lub kpinę: "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Tymczasem jedyną szansą na ratunek dla człowieka w kryzysie samobójczym może być właśnie to, że ktoś zareaguje - mówi ks. Jarosław Magierski, suicydolog i koordynator Papageno Team, duszpasterstwa skierowanego do osób w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej i doświadczających żałoby po stracie bliskiej osoby, która odebrała sobie życie.
Monika Kotlarek / Wydawnictwo SENSUS
Jak w zabieganej i pełnej napięć codzienności poradzić sobie ze stresem? Monika Kotlarek, autorka książki "Choroba afektywna dwubiegunowa", podzieliła się trzema skutecznymi metodami, które znacząco redukują stres.
Monika Kotlarek / Wydawnictwo SENSUS
"Twoja ukochana osoba nie jest osobą złą. Choroba afektywna dwubiegunowa to choroba, o którą nie prosiła. Oznacza to, że jej mózg działa inaczej niż innych, ale to nie jest złe, po prostu jest inaczej. Musisz też zrozumieć, że chorzy nie chcą nikomu wydawać się »inni«". Przeczytaj fragment książki "Choroba afektywna dwubiegunowa", w której znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ChAD.
DEON.pl / Monika Kotlarek
- Z chorobą afektywną dwubiegunową można żyć całkiem fajnie, mieć rodzinę, pracę, przyjaciół i życie towarzyskie. Po diagnozie też jest życie - mówi psycholożka Monika Kotlarek, autorka książki "Choroba afektywna dwubiegunowa czyli ze skrajności w skrajność", w której odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące ChAD.
Monika Kotlarek / Wydawnictwo SENSUS
"Czy możliwy jest szczęśliwy i zdrowy związek, jeśli masz chorobę afektywną dwubiegunową lub jesteś w relacji z osobą cierpiącą na tę chorobę? Obraz, jaki wyłania się z dotychczas przeprowadzonych badań, jest bardzo niejednoznaczny. Szczególnie uderzająca jest trudność w oddzieleniu przyczyny i skutku pewnych zachowań". Przeczytaj fragment książki "Choroba afektywna dwubiegunowa", w której znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ChAD.
Nie wszyscy rodzice - i mowa tu szczególnie o matkach - są w stanie zdrowo zdystansować się od wchodzących w dorosłość swoich dzieci. Na czy polega oddzielenie od własnego dziecka, pisze Osvaldo Poli w książce “Serce taty. Niezbędnik każdego ojca”.
PAP / tk
Obecni studenci, osoby dorastające w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, nie chcą być liderami - wynika z raportu Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Ustalono też, że jest to grupa przyzwyczajona do ciągłych zmian i niepewności.
Deon.pl
Ona o wszystko pyta swojego taty. Jej mąż czuje się w najlepszym przypadku pominięty. I niepotrzebny. Taki związek jest spisany na straty, bo przecież nikt nie lubi życia we troje.
Deon.pl
Właśnie rzucił cię ktoś z kim myślałeś, że spędzisz resztę życia? Zostałeś zwolniony z pracy? A może pojawiłeś się w nowej grupie i czujesz, że nie pasujesz…? Żyjesz w izolacji bez bliskości i wsparcia? Znasz to? Odrzucenie boli prawie fizycznie i powoduje ogromne spustoszenie. Nie musi tak jednak być zawsze. Zmiana jest możliwa.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}