Nie istnieje żadna inna forma zachowań niesprzyjających słuchaniu, która bardziej odwracałaby uwagę od osoby mówiącej niż syndrom „ja też”. Działa to na tej zasadzie: kiedy kogoś słuchamy, przypominają się nam własne doświadczenia, które wzbudzają w nas reakcję typu „ja też”. Jeżeli osoba mówiąca potrzebuje być wysłuchana, uważnie i do końca, szybkie „ja też” może się okazać zniechęcające. Oznacza zazwyczaj, iż słuchający ma zamiar zagarnąć uwagę.
dr Roman Solecki
"Człowiek współczesny w zachodnim społeczeństwie zajmuje się funkcjonowaniem na optymalnym poziomie własnej skuteczności. Pomija jednak zasadnicze pytania: Jaki to ma sens? Po co ja żyję? Prędzej czy później te wątpliwości uderzą w każdego, kto pragnie nie tylko wegetować, ale prawdziwie żyć" - pisał Viktor Emil Frankl. Czym jest logoterapia i jaki wpływ może ona wywierać na kondycję psychiczną współczesnych ludzi?
Zwracamy uwagę, gdy ludzie mówią o nas. Tymczasem, jak na ironię, uwaga taka nie rozwija naszej zdolności uważnego słuchania. Potrzeby bycia lubianymi i docenianymi powodują, że nasłuchujemy jakichkolwiek słów, które mogą odnosić się do nas. Przez selektywną uwagę słyszymy nie to, co jest ważne dla mówiącego, lecz to, co ma największe znaczenie dla nas. Tak nie da się budować dobrych relacji - czytamy w "Sztuce słuchania" .
detoxfeedu.pl / zycie.hellozdrowie.pl / tk
Kilka tygodni temu znana marka kosmetyków Dove ruszyła z kampanią mającą na celu zwrócenie uwagi na problem dotykający współczesne nastolatki. Przeglądając codziennie social media natrafiają one na swoje ulubione, idealnie wyglądające influencerki. Mimo że zdjęcia ich nieskazitelnego ciała nie oddają w pełni rzeczywistości, nastolatki często są podatne na takie treści. A to, co każdego dnia widzą w mediach, obniża ich samoocenę.
"Biblia nie lekceważy snów. Zarówno Stary, jak i Nowy Testament często traktują sny jako miejsca doświadczenia obecności Boga. Wielkie decyzje są tu wielokrotnie podejmowane we śnie. Również w nauczaniu ojców Kościoła wiele uwagi poświęcono temu zagadnieniu. Współczesna psychologia traktuje sny jako jeden z podstawowych materiałów w służbie zrozumienia i pomocy człowiekowi". Przeczytaj fragment książki ks. Krzysztofa Grzywocza "Przeszkody w życiu duchowym". Autor przeprowadza w niej przez jedne z najtrudniejszych tematów, niezwykle dla nas ważnych z punktu widzenia wiary i duchowości.
Bez uczenia się stopniowego oswajania, opisanego przez Antoine’a de Saint Exupéry w "Małym Księciu", nie da się zbudować relacji - mówi Magdalena Małecka-Kuzak, psychoterapeutka pracująca w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. Podkreśla tym samym istotę przyjaźni, która jest kluczowym elementem na drodze wychodzenia z bezdomności. Samemu trudno poradzić sobie z problemami. A każdy człowiek potrzebuje przyjaciela. Osoby bezdomne również.
PAP / pk
Mechanizmy leżące u podłoża rozwoju depresji są różne i wiele z nich nie jest zapewne jeszcze poznanych, dlatego różnym pacjentom z depresją trzeba dobierać leki w indywidualny sposób - ocenił w rozmowie z PAP psychiatra dr hab. Sławomir Murawiec.
Bliskość, wzajemność, bezpieczna więź… Chyba nie ma osoby, która nie tęskniłaby za tymi wartościami i nie cieszyła się nimi! Często jednak pozostajemy pomiędzy pragnieniami a obawami związanymi z tym, że wytęskniona bliskość nas onieśmiela, czasami przeraża, irytuje, niepokoi.
KAI / pzk
Pracując w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, słyszę od nich, że mają za sobą kilka prób samobójczych, o których nikt nie ma pojęcia. Niedawno jedna dziewczynka mówiła mi, że połknęła całe opakowanie tabletek, położyła się spać i ku własnemu rozczarowaniu, obudziła się – mówi Aneta Matuszewska konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. W rozmowie z KAI psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę opowiedziała m.in. o przyczynach kryzysu suicydalnego wśród dzieci i o zachowaniach, które powinny zaniepokoić rodziców.
PAP / pk
Skłonność do zachowań ryzykownych to specjalność nie tylko nastolatków naszego gatunku, ale również młodych szympansów - piszą psycholodzy na łamach periodyku "Journal of Experimental Psychology: General".
SalveNET / tk
- Są w nas procesy, które kierują naszym zachowaniem, naszą uwagą. To, co się w nas dzieje, nazywamy emocjami. To jest coś, co jest bardzo nam potrzebne, ponieważ emocje mają funkcję informacyjną. One się pojawiają wtedy, kiedy zaczynam nadawać przez swoje myślenie wartość bodźcom, które mnie otaczają – mówi Elżbieta Stawińska, pedagog, terapeutka i psychoedukatorka.
DEON.pl / mł
Czy podczas Wigilii można czuć się obco i nie na miejscu? To, jak się czujemy jest wyznacznikiem tego, jaki jest rodzaj więzi i relacji między nami. Czasami jest tak, że rzeczywiście staramy się przetrwać, choć Wigilia jest przecież z założenia spotkaniem rodzinnym, serdecznym i integrującym.
Aleteia / YouTube / pk
"Słabo wyglądasz, bardzo schudłeś", "Kiedy wy w końcu weźmiecie ślub", "Porządną pracę byś sobie znalazł", "Kiedy kolejne dziecko?". Te i podobne pytania często pojawiają się przy świątecznym stole. Co oznaczają i jak sobie z nimi radzić?
PAP / pk
Spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu poprawia samopoczucie, a chodzenie po zasypanym śniegiem lesie przekłada się na większe zadowolenie z własnego ciała - wykazali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
DEON.pl
Kto się nigdy z nikim nie pokłócił, ręka w górę! Psychologia mówi, że to niemożliwe, a kłótnie, czy je lubimy, czy nie, są naszą codziennością. I choć jedni kłócą się tylko ze swoją drugą połówką, drudzy z dziećmi, jeszcze inni są "specjalistami" od kłótni z rodzicami albo ze znajomymi, to w żadnej kłótni nie powinny paść takie słowa.
Mogłoby się wydawać, że wszystko zostało już na ten temat. Bynajmniej! Można wszak utracić całą radość z życia, a mimo to ciągle cieszyć się jakimś wewnętrznym spokojem (choć niewykluczone, że ten rodzaj stoicyzmu ma więcej wspólnego z postawą emocjonalnego zombie). Warto więc i do tego dzieła odpowiednio się przygotować i nastroić. Wewnętrzny niepokój może być dobrym preludium do tracenia uciechy z życia – trudno się wszak cieszyć, gdy coś w środku gniecie i skręca – pisze Mika Dunin w książce „Antyporadnik. Jak stracić męża, żonę i inne ważne osoby”. Publikujemy fragment audiobooku, który ukazał się właśnie w Wydawnictwie WAM.
PAP / tk
Fabularne gry planszowe (RPG), w których uczestnicy wcielają się w role, mają pozytywny wpływ na interakcje społeczne oraz mogą przyczyniać się do zmniejszenia zaburzeń lękowych – informują naukowcy z Harrisburg University of Science and Technology w stanie Pensylwania (USA).
Zamiast porozumienia - docinki, zamiast słuchania - nieuwaga. Bezsilność obu stron, które chcą się wysłuchać i zrozumieć, ale brakuje im umiejętności. W dodatku nie zdają sobie z tego sprawy, bo przecież rozmawiać umie każdy i nie trzeba się tego uczyć...
KAI / mł
Nauka Kościoła i Ewangelia są niezmienne, jednak sposób przekazu powinien być naznaczony duchem czasu. Dotyczy to zarówno wyjaśniania prawd wiary, jak i słuchania wiernych podczas spotkań z księdzem - tłumaczy Dorota Szostek, psycholog i psychoterapeutka. Często jednak księża popełniają w swoim kapłańskim życiu jeden błąd, który ma duże konsekwencje.
bEZ sLOGANU / YouTube
- Porównywanie się z innymi to pokusa, która może rodzić w nas zazdrość. A ona niszczy relacje między nami - mówi o. Franciszek Chodkowski OFM. Zakonnik w najnowszym filmie z cyklu "Słowo na dobranoc" dzieli się świadectwem Reginy Brett i wyjaśnia, dlaczego nie warto porównywać się z innymi.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}