Anglikańscy i katoliccy biskupi pielgrzymują do Rzymu

Anglikańscy i katoliccy biskupi pielgrzymują do Rzymu
(fot. nathan onions / shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / kw

Anglikańscy i katoliccy biskupi pielgrzymują wspólnie do Rzymu. 36 hierarchów z 19 krajów zgromadziło się w Canterbury, skąd razem udadzą się do Wiecznego Miasta. Ich tygodniowe spotkanie obejmuje m.in. wspólne nabożeństwo, odprawiane przez papieża Franciszka i abp. Justina Welby’ego w środę 5 października.

W dawnej katolickiej, a od XVI w. anglikańskiej katedrze w Canterbury biskupi wzięli udział w liturgiach obu wyznań. W sobotę 1 października podczas katolickiej Mszy św. odprawionej w katedralnej krypcie homilię wygłosił anglikański biskup pomocniczy diecezji Europa, David Hamid, zaś nazajutrz podczas anglikańskiej niedzielnej sumy przy głównym ołtarzu świątyni kazanie głosił katolicki arcybiskup-nominat Don Bolen z archidiecezji Regina w Kanadzie.

W Canterbury odbyły się też obrady Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej ds. Jedności i Misji (IARCCUM).

Podczas pobytu w Rzymie biskupi wezmą udział w obchodach 50-lecia tamtejszego Ośrodka Anglikańskiego, którym kieruje obecnie abp David Moxon. W rozmowie z radiem BBC wyraził on przekonanie, że pełna jedność anglikanów i katolików jest możliwa. Jego zdaniem istnieje już zgodność co do 85 proc. "jądra doktryny", ale porozumienie odnośnie do pozostałych 15 proc. zajmie wiele czasu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Anglikańscy i katoliccy biskupi pielgrzymują do Rzymu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.