Argentyna: ukazała się powieść o babci papieża Franciszka

Argentyna: ukazała się powieść o babci papieża Franciszka
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / jp

Wiele razy, poczynając od Niedzieli Palmowej 2013 roku, papież Franciszek mówił, że wiary nauczyła go babcia Rosa, która rozmawiała z nim w domu po włosku.

Na podstawie jej wspomnień z wczesnego okresu życia przyszłego papieża Marilù Simoneschi spisała sfabularyzowaną opowieść, która pod tytułem "Rosa la Luchadora. Ukochana babcia papieża Franciszka" ukazała się w wydawnictwie "Imprimatur" w Buenos Aires.

Recenzję książki zamieścił w internetowym wydaniu dziennika "La Repubblica" jego watykanista Paolo Rodari. Nie ma w niej nieznanych dotąd faktów, ale widziane przez babkę wydarzenia z życia małego i dorastającego Jorge Mario Bergoglio rzucają nowe światło na osobę przyszłego papieża. Jak choćby fakt, że nie rozstaje się z jej testamentem, który nosi zawsze w brewiarzu.

Niezwykle plastycznie i przekonująco, zdaniem włoskiego watykanisty, przedstawiona jest historia wykrycia przez matkę Bergoglio, że nie studiuje on medycyny, lecz przygotowuje się do kapłaństwa.

Irytację wyprowadzanej w pole matki rozładowuje jak zawsze babcia Rosa, która jest główną bohaterką książki. To ona pozostawia wnukowi możliwość rozmyślenia się, gdy mówi: "To świetnie, że Bóg cię powołał, ale nie zapominaj, że drzwi domu zawsze będą dla ciebie stały otworem. Przede wszystkim, gdybyś miał zmienić zdanie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
34,92 zł
49,90 zł

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Argentyna: ukazała się powieść o babci papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.