Cartagena: papież Franciszek poświęcił kamienie węgielne dla domów dzieła Talitha Kum

Cartagena: papież Franciszek poświęcił kamienie węgielne dla domów dzieła Talitha Kum
(fot. PAP/EPA/Orlando Barria / aj)
4 lata temu
KAI /kk

Pierwszym punktem papieskiej wizyty w Cartagenie było spotkanie na pl. św. Franciszka, podczas którego wysłuchał trzech świadectw dotyczących działalności dzieła Talitha Kum, niosącego pomoc ofiarom przemocy na tle seksualnym i handlu ludźmi. Ojciec Święty poświęcił dwa kamienie węgielne pod budowę domów tej fundacji.

O godz. 10.00 (17.00 czasu polskiego), papież Franciszek przyleciał na lotnisko R. Núñez w Cartagenie. Na lotnisku powitali go licznie zebrani wierni, w tym wielu młodych ludzi i dzieci ubrane w tradycyjne stroje, które podarowały papieżowi m.in. sombrero i białą stułę. Zebrani na lotnisku skandowali: "esta es la juventud de papa" (to jest młodzież papieża). Franciszka powitał i towarzyszył mu abp Jorge Enrique Jiménez Carvajal, metropolita Cartageny, a także przedstawiciele władz lokalnych na czele z gubernatorem. Na część papieża przygotowano występ taneczny zespołu folklorystycznego. Na zakończenie jedna z tancerek upadła na kolana przed papieżem i przez dłuższą chwilę z nim rozmawiwała. Po obejrzeniu występu tanecznego, papież wsiadł do zakrytego auta i udał się na pl. Św. Franciszka. 
Na placu św. Franciszka, na papieża czekało kilkuset wiernych w tym dzieci i młodzież - podopieczni dzieła Talitha Kum i ofiary handlu ludźmi oraz niewolnictwa seksualnego. Franciszka przywitał w ich imieniu proboszcz kościoła pw. św. Franciszka, ks. Elkin Acevado. Po powitaniu śpiewem wykonanym przez zebranych na placu, papież Franciszek i zebrani wysłuchał trzech świadectw dotyczących działania Talitha Kum, dzieła pomagającego ofiarom handlu ludzi i wykorzystywania seksualnego - w dużej mierze dzieciom, które są ofiarami seks-turystyki i procederu handlu ludźmi.
"Te dziewczęta i nastolatki chcą z całego serca być kobietami, godnymi życia w naszym społeczeństwie. W Cartagenie wiele mówi się o turystyce seksualnej, a zwłaszcza prostytucji dziecięcej i wykorzystaniu tych, którzy, choć są w wieku niewinności, podlegają straszliwemu niewolnictwu prostytucji" - mówiła jedna z osób.
Po wysłuchaniu świadectw, papież Franciszek odmówił błogosławieństwo i pobłogosławił dwa kamienie węgielne, pod budowę domów dzieła Talitha Kum dla archidiecezji Cartageny. 
"Napełnij Twoimi błogosławieństwami służących Tobie, którzy z hojnością chcą poświecić siebie by pomagać swoim braciom, tak, aby niosąc pomoc w potrzebie, mogli z wiarą i w pełni służyć Tobie w osobach swoich bliskich" - modlił się papież. 
Na zakończenie Ojciec Święty pobłogosławił zebranych i udał się do papamobile, którym, pozdrawiany przez tłum wiernych, udał się do jednego z domów Talitha Kum. 
Międzynarodowa sieć Talitha Kum, powstała w 2009 r. Dziś funkcjonuje w 70 krajach na 6 kontynentach, na rzecz ofiar procederu handlu ludźmi i niewolnictwa seksualnego, poprzez bezpośrednią pomoc poszkodowanym, działania prewencyjne i informacyjne.
Cartagena: papież Franciszek poświęcił kamienie węgielne dla domów dzieła Talitha Kum - zdjęcie w treści artykułu
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
9,97 zł
49,90 zł

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Cartagena: papież Franciszek poświęcił kamienie węgielne dla domów dzieła Talitha Kum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.