"Dzięki Piotrowi i Pawłowi w Rzymie znamy Jezusa"

"Dzięki Piotrowi i Pawłowi w Rzymie znamy Jezusa"
(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
KAI / kw

Do przyjęcia i docenienia orędzia i świadectwa świętych Piotra i Pawła wezwał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

"Niech nieskażona i mocna wiara Piotra, wielkie i powszechne serce Pawła pomogą nam być radosnymi chrześcijanami, wiernymi Ewangelii i otwartymi na spotkanie wszystkich" - zachęcił papież. W sposób szczególny pozdrowił arcybiskupów-metropolitów oraz delegację patriarchatu Konstantynopola przybyłych do Rzymu na dzisiejszą uroczystość Świętych Apostołów

Publikujemy pełny tekst papieskiego przemówienia:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dziś obchodzimy uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, wysławiając Boga za ich przepowiadanie i świadectwo. Na wierze tych dwóch apostołów opiera się Kościół Rzymu, który od zawsze czci ich jako patronów. Jednakże cały Kościół powszechny patrzy na nich z podziwem, uważając ich za dwa filary i dwa wielkie światła, które jaśnieją nie tylko na niebie Rzymu, ale także w sercach wierzących Wschodu i Zachodu.

DEON.PL POLECA

Ewangelia opowiadając o misji Apostołów mówi nam, że Jezus posłał ich po dwóch (por. Mt 10,1; Łk 10,1). W pewnym sensie, także Piotr i Paweł, zostali posłani z Ziemi Świętej do Rzymu, by głosić Ewangelię. Byli to dwaj ludzie bardzo różniący się jeden od drugiego: Piotr był "skromnym rybakiem", a Paweł "nauczycielem i doktorem", jak mówi dzisiejsza liturgia. Jeśli tu w Rzymie znamy Jezusa, i jeśli wiara chrześcijańska jest żywą i ważną częścią duchowego dziedzictwa i kultury tego obszaru, to zawdzięczamy to apostolskiemu męstwu tych dwóch synów Bliskiego Wschodu. Ze względu na umiłowanie Chrystusa, opuścili oni swoją ojczyznę i nie zważając na trudności długiej podróży oraz ryzyko i podejrzenia, które mogliby napotkać, przybyli do Rzymu. Tutaj stali się zwiastunami i świadkami Ewangelii wśród ludzi, i przypieczętowali męczeństwem swoją misję wiary i miłości.

Piotr i Paweł powracają dziś symbolicznie między nas, przemierzają ulice tego Miasta, pukają do drzwi naszych domów, ale przede wszystkim do naszych serc. Pragną raz jeszcze zanieść Jezusa, Jego miłość miłosierną, Jego pocieszenie, Jego pokój. Jakże go bardzo potrzebujemy! Przyjmijmy ich orędzie! Doceńmy ich świadectwo! Niech nieskażona i mocna wiara Piotra, wielkie i powszechne serce Pawła pomogą nam być radosnymi chrześcijanami, wiernymi Ewangelii i otwartymi na spotkanie wszystkich.

Dzisiaj rano, podczas Mszy Świętej w Bazylice Świętego Piotra, pobłogosławiłem paliusze arcybiskupów metropolitów mianowanych w ciągu minionego roku z różnych krajów. Ponawiam moje pozdrowienia i najlepsze życzenia dla nich, dla ich krewnych i wszystkich, którzy towarzyszą im w tej pielgrzymce. Zachęcam ich do kontynuowania z radością swojej misji w służbie Ewangelii, w jedności z całym Kościołem, a zwłaszcza ze Stolicą Piotrową, jak to wyraża właśnie znak paliusza.

Podczas tej samej celebracji powitałem z radością i miłością członków delegacji przybyłej do Rzymu w imieniu Patriarchy Ekumenicznego, umiłowanego brata Bartłomieja. Także ta obecność jest znakiem braterskich więzi między naszymi Kościołami. Módlmy się, aby coraz bardziej umacniały się więzy komunii i wspólnego świadectwa.

Pannie Maryi, Salus Populi Romani, powierzamy dziś cały świat, a zwłaszcza to miasto Rzym, aby mógł zawsze znajdować w jakże w nim bogatych wartościach duchowych i moralnych, fundament życia społecznego i swej misji we Włoszech, w Europie i na całym świecie.

Po modlitwie Anioł Pański:

Drodzy Bracia i Siostry!

Wczoraj wieczorem został dokonany w Stambule haniebny zamach terrorystyczny, który spowodował śmierć i rany wiele osób. Módlmy się w intencji ofiar, ich rodzin oraz za drogi naród turecki. Niech Pan nawróci serca ludzi odwołujących się do przemocy i wspiera nasze kroki na drodze pokoju. Módlmy się wszyscy w milczeniu. Zdrowaś Maryja.

Niedawno zakończyła się w Rzymie międzynarodowa konferencja na temat odpowiedzialnych inwestycji, o znaczeniu społecznym, zatytułowana: "Uczynić z Roku Miłosierdzia rok oddziałujący na sytuację ubogich". Oby inwestycje prywatne, wraz z publicznymi sprzyjały przezwyciężeniu ubóstwa tak wielu ludzi usuniętych na margines.

Kieruję serdeczne pozdrowienie do was wszystkich: rodzin, grup parafialnych, stowarzyszeń i poszczególnych wiernych przybyłych z Włoch i wielu części świata, zwłaszcza z Hiszpanii, Ukrainy i Chin. Witam uczniów szkół katolickich z Londynu i Stanów Zjednoczonych Ameryki, oraz siostry z unii wyższych przełożonych zakonnych z Lombardii.

Moje pozdrowienia skieruję zwłaszcza do wiernych Rzymu, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów miasta! Z tej okazji rzymska organizacja "Pro Loco" promuje tradycyjny festiwal kwiatów, którego twórcami są różni artyści oraz wolontariusze Służby Cywilnej. Dziękuję za tę inicjatywę i piękne wystawy kwiatów! Pragnę też przypomnieć o spektaklu ogni sztucznych, który odbędzie się dziś wieczorem na Piazza del Popolo, a z którego wpływy będą przeznaczone na wspieranie dzieł charytatywnych w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu.

Wszystkim życzę dobrego świętowania. Proszę nie zapominajcie o modlitwie za mnie. Smacznego obiadu i do widzenia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dzięki Piotrowi i Pawłowi w Rzymie znamy Jezusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.