Franciszek o tym, jak budować relację ze zmarłymi

Franciszek o tym, jak budować relację ze zmarłymi
(fot. Patryk Kosmider / Shutterstock.com // G. Gałązka / galazka.deon.pl)
2 lata temu
Logo źródła: WAM Ludovina Pacheco / Papież Franciszek

"Czasami muszę się mierzyć z wieloma trudnościami i wtedy proszę o pomoc członków rodziny, którzy już spotkali Pana" - przyznał Ojciec święty. Jak kontaktować się ze zmarłymi bliskimi?

Posłuchajcie Franciszka, który skomentował relację pani Ludoviny Pacheco w najnowszej książce "Dzielenie się mądrością czasu".

Ludovina ma 87 lat. Zajmowała się pracą na roli w Brazylii.

Papież Franciszek o pamięci i modlitwie za zmarłych >>

Oto jej relacja:

Po raz pierwszy zetknęłam się ze śmiercią w 1948 roku. Wtedy umarł mój dziadek, którego bardzo kochałam.

Dzień przed śmiercią dał mi prezent i prosił, żebym modliła się za jego duszę, bo on jest już w drodze do domu naszego ojca. Długo rozmawialiśmy tego wieczora. Powtórzył jasno i wyraźnie jeszcze raz: "wnusiu, módl się za moją duszę".

Wróciłam do domu, a o czwartej nad ranem otrzymaliśmy wiadomość, że dziadek zmarł. Przypomniałam sobie wówczas, o co mnie prosił. Jedenaście miesięcy później moja babcia, przed śmiercią, poprosiła mnie o to samo. Miałam wtedy osiemnaście lat.

Dotrzymuję obietnicy i modlę się za nich i za wszystkich moich bliskich. Przez nich zobaczyłam, że życie to przejście do innego życia. Bóg pozwala nam żyć, lecz śmierć to przejście z życia, które się kończy, do życia, które trwa na wieki.

Dzisiaj mam osiemdziesiąt siedem lat i codziennie modlę się za ich dusze. Wiem także, że i oni modlą się do naszego Ojca za mnie i czekają na mnie.

(z panią Ludoviną rozmawiał Gabriel Frade)

Świadectwo pani Ludoviny poruszyło papieża tak, że zdecydował się je skomentować:

Doświadczenie Ludoviny to doświadczenie obcowania z naszymi zmarłymi krewnymi lub przyjaciółmi.

Jej proste świadectwo mówi nam, jak chrześcijanie w prosty sposób żyją swoją wiarą: czują, że są obok swoich bliskich, którzy już umarli. Ja także odczuwam potrzebę rozmowy z moimi bliskimi, którzy już zmarli.

Proszę często o przebaczenie tych, których zraniłem lub skrzywdziłem i którzy już odeszli, zwłaszcza gdy nie byłem tego w stanie zrobić za ich życia. Często modlę się do Pana za moich bliskich, których kochałem za życia. I wiem, że oni także modlą się za mnie.

Czasami muszę się mierzyć z wieloma trudnościami i wtedy proszę o pomoc członków rodziny, którzy już spotkali Pana. Ta relacja z nimi przychodzi i odchodzi jak fala. Bardzo ważne jest, aby włączać do modlitwy naszych zmarłych.

Jeśli postrzegamy doświadczenie śmierci w świetle obcowania świętych, w świetle prawdy, iż wszyscy pozostajemy złączeni z Panem, wówczas czymś zupełnie naturalnym jest z nimi rozmawiać. wtedy zaczynamy widzieć świat w całkowicie inny sposób.

* * *

Chcesz przeczytać więcej świadectw osób starszych oraz komentarzy papieża Franciszka? Koniecznie sięgnij po książkę "Dzielenie się mądrością czasu"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Franciszek o tym, jak budować relację ze zmarłymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.