Kardynał Burke domaga się odpowiedzi papieża na swoje wątpliwości

4 lata temu
KAI / mp

W rok po upublicznieniu przez czterech kardynałów wątpliwości wobec posynodalnej adhortacji Franciszka "Amoris laetitia" na temat rodziny i małżeństwa, ponownie odezwał się jeden z autorów "dubia" - kard. Raymond Burke.

W rozmowie z amerykańskim tygodnikiem "National Catholic Register" powiedział, że raz jeszcze prosi papieża, aby "wyraźnie potwierdził on nauczanie Kościoła w sprawie moralności i sakramentów".
Amerykański purpurat kurialny przypomniał, że Franciszek nie odpowiedział jeszcze na "wątpliwości" i dodał, że wśród wiernych, duszpasterzy, a nawet biskupów panuje nadal niepewność, a dokument ten jest różnie interpretowany.
Zdaniem kardynała, wyjaśnienia papieża, zawarte w jego liście do biskupów Argentyny, dotyczące interpretowania przez nich adhortacji, nie są wystarczające. Burke zwrócił uwagę, że po pierwsze, list ten powstał jeszcze przed "dubia", a po wtóre, nie był też pomyślany jako papieskie stanowisko wobec całego Kościoła.
Rozmówca pisma nie odniósł się do licznych wyjaśnień papieża oraz biskupów i teologów w sprawie całościowego spojrzenia na "Amoris laetitia". Zresztą reakcja nie zapytała go o to.
Ostatnio, w przesłaniu wideo do komisji duszpasterskiej episkopatu Włoch w sobotę 11 listopada papież tłumaczył, w jaki sposób pary małżeńskie i duszpasterze powinni kierować się pełnym troski wyważaniem sumienia w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak np. rozłąka i rozwód.
Kard. Burke jest jednym z czterech sygnatariuszy listu do papieża i ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera, wystosowanego 19 września 2016 i ujawnionego publicznie 14 listopada tegoż roku. Wyrazili w nim wątpliwości i zastrzeżenia wobec możliwości interpretacji papieskiej adhortacji w kierunku dopuszczenia do Komunii św. osób rozwiedzionych żyjących w drugich, cywilnych związkach małżeńskich.
Swój dokument, zatytułowany: "Dubia [Wątpliwości]. W poszukiwaniu wyjaśnień: apel o rozwiązanie węzłów w «Amoris laetitia»", kardynałowie: Raymond Leo Burke z USA, Walter Brandmüller i Joachim Meisner z Niemiec oraz Carlo Caffarra z Włoch sporządzili w klasycznej formie pięciu pytań skierowanych do Kongregacji Nauki Wiary, na które zazwyczaj odpowiada ona krótko: "tak" lub "nie".
Zwykle też dodaje się w takich okolicznościach, że odpowiedzi te zaakceptował i zatwierdził Ojciec Święty. I właśnie brak odzewu ze strony zarówno Franciszka, jak i kardynała-prefekta skłonił autorów do ujawnienia, po dwumiesięcznym oczekiwaniu, treści listu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
25,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Kardynał Burke domaga się odpowiedzi papieża na swoje wątpliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.